Djeci je, dodaju, zato potrebna stalna podrška, ne samo njihovih roditelja i staratelja, veće cjelokupne okoline. Kako ističu, smanjenje lošeg uticaja našeg okruženja na mentalno zdravlje je jako važno.
“Roditelji i staratelji, kao i prosvjetni radnici, imaju posebnu ulogu u podsticanju djece da pokažu ono što osjećaju, a posebno kada su u pitanju neprijatne emocije kao što su strah, zabrinutost, ljutnja i tuga. Osoba bliska djetetu će pokazati saosjećanje i saslušati dijete na brižan i pozitivan način. Na kraju procesa dijete se osjeća manje izolovano, bolje povezano s vršnjacima i sigurno, jer u životu ima osobe kojima može vjerovati”, naveli su iz ove organizacije.
Podsjećaju da oni već nekoliko godina u sklopu programa HEART „Healing and Education Through the Arts – Iscjeljenje i obrazovanje kroz umjetnost“ rade s djecom i mladima od tri do 20 godina, kako bi im pomogli da izraze osjećanja vezana za njihova iskustva.
Smatraju i da takav program treba da bude dio svakodnevnih aktivnosti u svim školama.
“Preliminarna istraživanja ukazuju da HEART pozitivno utiče na sposobnost samoizražavanja kod djece, njihovu komunikaciju, koncentraciju, vladanje emocijama, motivaciju za učenje, rješavanje problema, samopouzdanje i samokontrolu. Na pojedinim lokacijama se pokazalo da HEART podstiče prisustvovanje nastavi, pismenost i matematičke vještine”, navode iz Save the Children, piše Srpskainfo.