Strijelac dobrovoljac i voćar: Kako je protivgradna stanica spasila Milenka od totalne štete

21.01.2023. | 07:43

Voćarstvo je, pored brojnih prednosti, ipak rizično i osjetljivo, jer brojni faktori mogu da ugroze i značajno smanje prihode. Tome za BL portal svjedoči i mladi diplomirani inženjer poljoprivrede Milenko Čekić, koji je odlučio da ostane na selu i da se, nastavljajući porodičnu tradiciju, bavi uzgojem voća.

Milenko ističe da se u prošlosti znalo dešavati da, zbog prirodnih nepogoda, šteta budu totalna, ali da je postavljanje jedne protivgradne stanice voćarima u njegovom kraju „olakšalo život“.

„Prije smo imali velikih problema, najveće glavobolje nam je zadavao grad, imali smo taj pojas jedan kada smo pet godina zaredom imali gotovo stoodstotnu štetu zbog grada. Dakle, šteta je bila totalna i onda smo kontaktirali Protivgradnu preventivu. Sa direktorom Tihomirom Dejanovićem dogovorili smo da namontiramo jednu protivgradnu stanicu, lanser“, objašnjava naš sagovornik.

Tako je Milenko prije tri godine dobrovoljno postao i strijelac, te sebi i drugim voćarima u potkozarskom selu Grbavci kod Gradiške uveliko olakšao posao.

„Kada smo uveli ovu protivgradnu stanicu stvarno nemamo više nikakvih problema što se tiče grada, nemamo ni gubitka prinosa“, zadovoljno ističe on.

Neophodnost uvođenja protivgradne zaštite, Milenko ističe zbog sve izraženijih klimatskih promjena, koje donose svake godine sve više gradonosnih oblaka.

„Protekle 2022. godine sam imao najviše intervencija, dejstava, otkako sam postao strijelac. Ispaljeno je preko deset raketa, dok sam na primjer 2021. ispalio svega pet“, navodi Čekić.

Dodatna pogodnost sistema protivgradne zaštite je i njegov doprinos protiv sušnih perioda, koji su 2022. godine naročito bili izraženi u njegovom kraju.

„Dosta proizvođača recimo misli da je suša bila zbog protivgradne zaštite, da kiša ne može padati jer rakete rastjeruju oblake. To nije istina, rakete ne mogu rastjerati kišne oblake. U oblaku ako ima kiše rakete ga natjeraju da ispada“, objašnjava Milenko, i dodaje da je, što se tiče njegovog kraja, upravo dejstvovanje raketama izazvalo dvije, tri obilne padavine koje su spasile sezonu.

Pozdravlja i najavljeni proces automatizacije sistema protivgradne zaštite u Republici Srpskoj. Razlog tome je što, kako kaže, posao stijelca za čovjeka znači i svakodnevnu obavezu. Potrebno je svaki dan biti na vezi sa stanicom i pratiti stanje, dok automatski sistemi to rade i dejstvuju sami.

„Sada, na primjer, imamo i prizemni generator koji pušta srebrni jodid u gasovitom stanju. On djestvuje prije nas, kada mi imamo zabranu zbog avio saobraćaja. Aktivira se sam nekoliko sati prije i u gasovitom stanju pušta supstancu koja topi led. Tako da nam je i to od koristi“, ističe on i dodaje da je sa Protivgradnom preventivom dogovoreno da se obezbijedi još više ovih automatskih sistema.

Srđan Banović, BL portal