Studenti mijenjaju nastavnike: Škole širom Republike Srpske sve teže pronalaze nastavnike

05.12.2024. | 18:16

Škole širom Srpske sve teže pronalaze nastavnike pojedinih predmeta, naročito matematike i fizike, zbog čega nerijetko prijeko potreban kadar traže i među studentima, koji u učionicama prenose znanje đacima.

Jedna od obrazovnih ustanova koja je suočena sa ovim problemom jeste i banjalučka Osnovna škola “Branko Ćopić”, gdje časove matematike i fizike đacima trenutno drže apsolventi.

Direktorica ove škole Branka Špirić istakla je za “Glas Srpske” da deficit pojedinih nastavničkih zanimanja postaje sve veći problem, najviše zbog odlaska mladih kadrova u inostranstvo.

– Trenutno imamo dva studenta koji đacima drže časove iz matematike i fizike. S obzirom na to da je riječ o neverifikovanim radnicima, sve ocjene koje su oni upisali, mora potvrditi odjeljensko, odnosno nastavničko vijeće, ukoliko škola nema verifikovanog profesora za taj predmet – kazala je Špirićeva.

Dodala je da studenti koji su angažovani u školama imaju podršku pedagoga i psihologa, kao i same uprave.

– U potrazi za kadrom škola prvo raspisuje konkurs i obraća se Zavodu za zapošljavanje RS. Kadar, poput studenata, se angažuje prvo na period od 60 dana. Ukoliko se ne pronađe trajno rješenje radni odnos se produžava na period određen zakonom – objasnila je Špirićeva.

Za nastavnikom fizike već dvije godine traga i Osnovna škola “Vuk Karadžić” u Jezeru, koja nije uspjela da nađe ni apsolventa koji bi đacima predavao fiziku, zbog čega im lekcije iz ovog predmeta predaje nastavnica matematike.

Direktorica ove škole Milanka Vasiljević kaže da je nastavnik fizike u ovoj obrazovnoj ustanovi u penziju otišao prije dvije godine, od kada nikako da nađu adekvatnu zamjenu za njega. Objavili su, kaže, u te dvije godine oglasa i oglasa na koje im se niko nije javio.

– U međuvremenu, kako đaci ne bi trpjeli, te časove drži nastavnica matematike. Obraćali smo se Zavodu za zapošljavanje, kao i Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, ali nismo našli studenta fizike koji bi bio zainteresovan da drži časove u našoj školi, pogotovo jer je u pitanju svega nekoliko časova sedmično – istakla je Vasiljevićeva i dodala da je u jednoj od obližnjih škola fiziku predavao diplomirani inženjer geodezije.

Da je ovaj kadar i te kako tražen svjedoče i podaci Republičkog zavoda za zapošljavanje, prema kojima na birou ima svega pet profesora matematike-informatike. Po jedan je evidentiran u filijalama u Zvorniku i Doboju te tri u Istočnom Sarajevu.

Kada je riječ o profesorima fizike, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, u cijeloj Srpskoj evidentirana su tri na birou.

Dekan PMF-a u Banjaluci Radoslav Dekić potvrdio je da im se škole često obraćaju za pomoć. On kaže da po svemu sudeći mladi već nekoliko godina ne žele da rade u prosvjeti pa je nastavnika sve teže naći.

Ove godine, prema njegovim riječima, smjer za profesora matematike-informatike upisalo je više od 30 studenata, koji će po završetku, pored škola, moći da rade u više profesija.

– Međutim, na Studijskom programu fizika na svim godinama trenutno je aktivnih desetak studenata – kazao je Dekić.

I apotekari u učionicama

Sa deficitom profesora bori se, kaže predsjednica Aktiva direktora srednjih škola regije Prijedor Dražena Mršić, i srednje stručno obrazovanje.

– Kada je riječ o stručnim predmetima imamo problem sa nedostatkom nastavnog kadra iz mašinske i elektrostruke, kao i farmacije. U takvim situacijama škole angažuju, primjera radi, apotekare koji potpisuju ugovor o djelu, jer su oni već u radnom odnosu – istakla je Mršićeva.