Supruge i djeca “dižu ruke”: U Trebinju i muškarci prijavljuju nasilje u porodici

05.12.2024. | 20:48

U Trebinju u posljednje vrijeme i muškarci odlučuju da prijave nasilje u porodici, što ranije nije registrovano, pa je u jednom slučaju muškarac prijavio nasilje od strane svoje supruge, a u druga dva slučaja su počinioci djeca.

Ovo je nakon sastanka koji je Policijska uprava Trebinje organizovala povodom “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” potvrdila direktorica “Ženskog centra” Trebinje Ljiljana Čičković.

“Kod jednog smo muškarca imali i ekonomsko i psihološko nasilje, a u drugim slučajevima je bilo i fizičkog nasilja. Međutim, niko od njije nije bio spreman da sve prijavi dalje, osim našoj organizaciji, vjerovatno zbog stida, tako da mi prijave ne distribuišemo dalje ukoliko to žrtve ne žele, ali ljude pokušavamo podstaći i ohrabriti da izađu iz tog okvira srama, straha i drugih različitih faktora”, kazala je Čičković, pišu Nezavisne.

Ona je istakla da je kod njih, do oktobra, registrovano pet odsto više prijavljenih slučajeva nasilja u porodici u odnosu na isti period lani, ali smatraju da nije u pitanju povećan broj ovih slučajeva, već su žrtve više ohrabrene da to prijave.

Međutim, dodaje i to da je evidentno da je nasilje sve teže i da se ono što je prije završavalo na lakšim tjelesnim povredama sada preraslo u teške ili čak i smrtni ishod, pa je u BiH i najzabrinjavajuća činjenica o porastu femicida, gdje nerijetko partneri kriju da su oni to počinili i daju iskaze kako se njihova partnerka ubila, poput nedavnog slučaja u Mostaru.

Statistički podaci u Policijskoj upravi Trebinje pokazuju da prijavljeni broj nasilja u porodici u istočnoj Hercegovini nije u značajnijem porastu, odnosno, policijski podaci pokazuju da je broj prijavljenih nasilja u porodici u Trebinju do kraja novembra ove godine znatno manji u odnosu na isti period lani.

“Ove brojke variraju iz godine u godinu, pa je, primjera radi, u Trebinju ove godine mnogo manje prijavljenog nasilja u porodici nego lani, kada ih je bilo 22, ali, ovo je tema o kojoj je neophodno više razgovarati, jer smo svjesni da je nasilje bilo nad kojom osobom, još tabu tema, pa se vjerovatno veliki broj slučajeva i ne prijavljuje nadležnim institucijama”, rekla je Jovana Cvijetić portparol PU Trebinje.

Zoran Anđušić, direktor trebinjskog Centra za socijalni rad, navodi da je ovoj ustanovi u 2024. godini prijavljeno 19 slučajeva nasilja u porodici, najčešće nad ženama, dok su lani registrovali 23 nasilja.

“Ima nekog pada broja prijava, ali do kraja godine je još skoro mjesec dana”, zaključuje Anđušić, pojasnivši da je zadatak Centra za socijalni rad, pored ostalog, da pruži psihološku podršku žrtvama i procijeni da li je žrtvi nasilja u porodici potreban smještaj na sigurno mjesto.

“Ukoliko ne može da se vrati tamo gdje je ranije boravila, žrtvi se obezbjeđuje siguran smještaj, prema procjeni žrtve i socijalnog radnika. Ako se ni tamo ne osjeća sigurno ponudi joj se smještaj u sigurnu kuću u Bijeljini ili Banjaluci. U Trebinju postoji privremeni smještaj, i za sada su najave da bi se trebala graditi sigurna kuća, što Centar za socijalni rad podržava”, kazao je Anđušić.