Sutra je sveti Vartolomej: Ne smijete raditi ovu stvar oko želite plodnu godinu

06.09.2024. | 16:53

Sveti apostol Vartolomej jedan od dvanaest velikih apostola.

Sveti Vartolomej, koji je u našem narodu poznat i kao Vratoloma iliti Vrtoloma, najprije je s apostolom Filipom i sestrom devicom Marijamom, a neko vrijeme i sa svetim Jovanom Bogoslovom, propovedao jevanđelje prvo u Aziji, zatim u Indiji i, najzad, u Jermeniji, gdje je i mučenički i skončao.

Sveti apostol Varnava jedan od Sedamdesetorice.

Rođen na Kipru od bogatih roditelja iz plemena Levijeva i učio se zajedno sa Savlom kod Gamalila. Zvao se najprije Josif, no apostoli su ga prozvali Varnavom, Sinom Utjehe, pošto je umio vanredno da tješi ljudske duše.

U narodu se vjeruje da je na ovaj dan najlakše stradati, pa se strogo zabranjuju mnoge stvari, piše Stil.

Narod kaže da se deci brani da se penju po drveću, da ne bi slomila vrat, zabranjuje se kupanje u rekama a ženama da „bućkaju” mlijeko.

U Homolju se obustavlja svaki rad, dok se u nekim dijelovima zemlje vjeruje da, ako radite na Vratolomu, postoji opasnost od poplava, grada i oluje.

Sveti Vartolomej je svetac koji čuva usjeve i strogo pazi da neko ne ore. Vjeruje se da Vartolomej ne prašta nevjernicima koji rade na ovaj dan, zbog čega rizikuju da im svi usjevi propadnu.

„Smlatiće te kao Vrtoloma prasku” je rečenica koja se taj dan čuje u selima u Pomoravlju. U ovom kraju niko ne bi trebalo da radi, da ga ne bi svetac „smlatio”, kaže narod.

U selima u Šumadiji veruju da svetac liječi od padavice, pa bolesni idu u obližnji manastir, kako bi se pomolili, dok u topličkom kraju smatraju da Sveti Vratoloma i Sveti Sava danas sjede na planini i čuvaju sve njive kako ne bi bilo neke štete.

Tek kada oni prilegnu i zadremaju, može doći do grada, ali to se rijetko dešava.

Sem što može da naudi ljudima, Vrtoloma i pomaže u liječenju jedne bolesti.