Sve veći broj saobraćajki sa kvadovima: Kad čujete kako se voze, biće vam jasno i zbog čega
11.09.2024. | 07:00Sve veći broj kvadova koje mogu da voze i maloljetnici i to bez bilo kakve obuke ili zaštitne opreme, plus sve više teških saobraćajnih nezgoda, alarm je da se ovim vozilima zakon ozbilnije pozabavi, kažu za BL portal saobraćajni stručnjaci.
Nakon što je prije desetak dana javnost u Srpskoj uzdrmala vijest iz Rogatice o smrti sedamnaestogodišnjeg vozača kvada u saobraćajnoj nesreći u kojoj je povrijeđen i njegov suvozač, struka kaže da se nešto pod hitno mora mijenjati.
“Utisak je da sa sve većim brojem kvadova raste i broj saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju ova vozila”, kaže u razgovoru za BL portal Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.
Najveći problem je, kako kaže, “blaga” regulativa i pojednostavljeni uslovi pod kojima neko može da sjedne za volan kvada.
„Kod nas je za vožnju kvada dovoljno da imate 16 godina i potvrdu o poznavanju propisa. Što se punoljetnih tiče, oni mogu upravljati kvadovima sa vozačkom dozvolom bilo koje kategorije”, objašnjava Radović.
Napominje da je, pored blagih uslova koji regulišu ko može upravljati ovim vozilima, problem i to što svi koji ga kupe mogu da iskoriste još jednu “rupu” u zakonu.
„Kod nas se kvadovi registruju kao traktori i onda svi pribjegavaju tome da ih trajno registuju, a kada je registrovan kao traktor nije vam potrebna kaciga. I u tom slučaju, policija ne može ništa da preduzme“, dodaje Radović.
Uz sve to, statistika kaže da je za nesreće sa kvadovima najčešće kriva nestručnost vozača, a, s druge strane, ne postoji nikakav zvanični program obuke, niti tu obuku zakon propisuje.
“Svi koji odluče da voze kvadove sami moraju to da nauče. Zato ih voze neodgovarajućim brzinama po različitim terenima i bez zaštitne opreme, bez pridržavanja nekih opštih pravila. Rezultat su, nažalost, teške nesreće“, navodi Radović i ističe da su kvadovi zbog uskog razmaka točkova i višeg težišta sami po sebi rizična vozila za upravljanje.
Pooštravanje zakonskih normi i uvođenje programa obuke bi, kako kaže, bilo jedino rješenje.
Slični problemi i sa električnim trotinetima
Neprilagođene brzine, nestručnost, izbjegavanje zaštitne opreme, nepoštovanje saobraćajnih propisa i mogućnost da njima upravljaju i maloljetnici – sve ovo su problemi i u vožnji električnih trotineta, kojih je svaki dan sve više i više na ulicama Banjaluke.
„Lice koje vozi ovakvo vozilo mora imati kacigu, međutim, svjedoci smo da to i ne viđamo baš često. Vozi se većim brzinama od dozvoljenih, a to znači i brzinama daleko većim od 25 kilometara na čas, a da ne kažem da se vozi i po trotoarima brzinama koje su veće od 6 km/h što ugrožava i vozače i pješake“, tvrdi on i dodaje da su naročito česti slučajevi sudara električnih trotineta i pješaka.
Kao i kod kvadova, maloljetnicima je dozvoljena i vožnja električnih trotineta uz položen ispit za poznavanje saobraćajnih propisa, naglašava u razgovoru za BL portal Milenko Jaćimović, stručnjak za bezbjednost saobraćaja.
„Roditelji moraju da znaju i da za vožnju električnih trotineta treba imati položen ispit za poznavanje saobraćajnih propisa. Pristupiti ispitu za polaganje ili za skuter ili trotinet ili elektično vozilo može lice sa 14 godina. Sada imamo djecu koju vidimo na trotinetima, a imaju po deset godina“, kaže Jaćimović koji napominje da ni zaštitna oprema nije garancija bezbjednosti, ako za volanom bilo kog vozila imate nestručnog vozača.
„Da vam kažem, džaba sve zaštite ako neko ne poznaje saobraćajne propise i nebezbjedno se kreće saobraćajnicama“, zaključuje Jaćimović.
Srđan Banović, BL portal