Svi sa banjalučkog područja: Osam osoba darovalo je antikovid plazmu
19.03.2021. | 13:57Šef službe za prikupljanje krvi u Zavodu za transfuzijsku medicinu Republike Srpske Veselka Ćejić rekla je Srni da je od zvaničnog puštanja u rad separatora za prikupljanje antikovid 19 plazme početkom marta osam davalaca darovalo plazmu, svi sa banjalučkog područja.
Ćejićeva je izrazila zadovoljstvo jer postoji stalna zainteresovanost građana za darivanjem krvne plazme, ta da se do sada prijavilo oko 30 potencijalnih davalaca.
“Davalac antikovid 19 plazme može da bude svaka muška osoba starija od 18 i mlađa od 60 godina, koja je imala dijagnozu kovid 19 i/ili pozitivan rezultat testa na kovid, ili ima dokazana antikovid 19 antitijela ‘igg’ klase”, rekla je Ćejićeva. Ona je dodala da je uslov i da davalac ima više od 60 kilograma tjelesne mase, te da je bez komorbiditeta, a koji su trajna kontraindikacija za davanje krvi.
“Uslovi su i da je davalac bez hroničnih oboljenja, dijabetesa, autoimunih i drugih oboljenja, kao i da je davalac trenutno bez znakova akutne respiratorne infekcije”, rekla je Ćejićeva. Prema njenim riječima, potencijalnom davaocu se rade sve potrebne transfuziološke i biohemijske analize, kao i kontrola antikovid 19 antitijela, nakon kojih ljekar donosi odluku o mogućnosti pristupa samoj proceduri davanja plazme.
“Prikupljanje, čuvanje i distribuciju antikovid 19 plazme vrši transfuziološka ustanova, dok kliničari kovid bolnica putem trebovanja za krv primjenjuju plazmu u skladu sa usvojenim indikacijama”, pojasnila je Ćejićeva. Ona je istakla veliki značaj što je Zavod dobio opremu potrebnu za prikupljanje krvne plazme od osoba koje su preboljele kovid 19 za cjelokupni zdravstveni sistem u Republici Srpskoj.
“Za nas to znači otvaranje novog poglavlja u sferi davalaštva, jer savremeni aparat, separator krvnih ćelija, omogućava da od onih koji su preboljeli virus uzmemo određeni ciljani dio krvi, dok se ostali dio krvi u toku same procedure vraća davaocu”, pojasnila je Ćejićeva. Ona je rekla i da će ova oprema biti korištena i za aferezno prikupljanje trombocita od davalaca, koji se koriste u terapijske svrhe za liječenje hematoloških, onkoloških i svih drugih pacijenata, kojima je ovaj vid liječenja potreban.
“Omogućava nam da od jednog davaoca sa separatora prikupimo punu terapijsku dozu trombocita, dok je za istu tu terapijsku dozu potrebno da imamo četiri do šest davalaca koji su dali krv klasičnim putem”, rekla je Ćejićeva.