Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze: Broj oboljelih u znatnom padu
24.03.2022. | 08:48U posljednjih deset godina broj slučajeva oboljelih od tuberkuloze je u znatnom padu, potvrdio je za “Nezavisne novine” Mladen Duronjić, načelnik Klinike za plućne bolesti UKC RS i nacionalni koordinator za borbu protiv tuberkuloze RS, povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv tuberkuloze (TBC).
Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze, 24. mart, obilježava se s ciljem podizanja javne svijesti o razarajućim posljedicama tuberkuloze po zdravlje, socijalnu zaštitu i ekonomiju i o potrebi jačanja napora u pravcu okončanja globalne epidemije.
“To je bolest koje je iz godine u godinu sve manje, a broj oboljelih slučajeva je manji kako kod nas, tako i u državama regiona i svijeta, dok su oblici tuberkuloze uglavnom blaži”, kazao je Duronjić.
Prema njegovim riječima, u bijeljinskoj regiji prošle godine je bilo 20 slučajeva oboljelih od tuberkuloze.
“Imamo vrlo mali broj oboljelih od tuberkuloznog meningitisa, tuberkuloznog oboljenja mozga, te je vrlo mali broj djece oboljele od tuberkuloze”, kazao je Duronjić.
Dodaje da su rijetki slučajevi oboljelih koji su otporni na lijekove, takozvane rezistentne tuberkuloze. Kako kaže Duronjić, starosna dob oboljelih od tuberkuloze je oko 60 godina.
“U dječjoj dobi vrlo je mali broj oboljelih, to su najčešće djeca iz kontakta s nekim od ukućana koji je bolovao od ove bolesti”, kazao je Duronjić.
Ističe da je u Republici Srpskoj preko zdravstvenog sistema usvojena mreža nadzora nad tuberkulozom, te da Svjetsku zdravstvenu organizaciju redovno obavještavaju o broju slučajeva i vrstama tuberkuloze.
“Laboratorije koje imamo u Banjaluci, Istočnom Sarajevu, Bijeljini, Doboju su referentne nacionalne labaratorije za tuberkulozu, te su one uvrštene u mrežu laboratorija Evrope”, kazao je Duronjić.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja poručuju da su osiguranici koji su oboljeli od tuberkuloze oslobođeni plaćanja participacije za sve što spada u obavezno zdravstveno osiguranje.
“Njihovu zdravstvenu zaštitu u potpunosti finansira Fond zdravstvenog osiguranja, te su im lijekovi, dijagnostika i sve što je dio paketa prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja dostupni u potpunosti besplatno”, ističu iz FZO RS.
Prema njihovim riječima, oboljelim od tuberkuloze u Srpskoj dostupni su najefikasniji lijekovi – antituberkulotici, kako u bolnicama, tako i u apotekama, dok njih u potpunosti finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS.
Dodaju da Srpska prati svjetske smjernice u liječenju i prevenciji ovog zaraznog oboljenja.