“Temu” napravio pometnju na tržištu BiH: Dnevno stigne 5.500 paketa

18.01.2025. | 14:16

Da je kineski “Temu”, jedna od najvećih onlajn prodavnica u svijetu, dobio veliko povjerenje stanovnika BiH pokazuje podatak da je na dnevnom nivou u prosjeku stizalo oko 5.500 paketa, što je, kažu upućeni, dokaz šopingmanije u društvu odnosno potrebe za kupovinom možda i nepotrebnih stvari.

Najveći šopingholičari ako je suditi na osnovu podataka Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koja je zaključno sa 31. decembrom 2024. godine evidentirala 584.832 “Temuovih” paketa, jesu stanovnici područja koje obuhvata Regionalni centar Banjaluka. U prilog tome govori činjenica da je od polovine septembra, kada je ova platforma ušla na tržište BiH, kroz carinske ispostave Banjaluka i Gradiška prošlo 405.333 paketa ukupne vrijednosti 23.917.976 KM.

– Putem Carinske ispostave Sarajevo stiglo je 93.134 paketa čija je vrijednosti 3.935.865 evra. Carinici Regionalnog centra Tuzla evidentirali su 18.119 paketa koji su koštali 745.083 evra, dok je kroz Carinsku ispostavu Trebinje prošlo 68.246 pošiljke, teške 332.670 američkih dolara i 1.775.282 evra – istakli su u UIO.

Najskuplja pošiljka bila je, kako su istakli, vrijednosti 567 evra, koja je ocarinjena u redovnom carinskom postupku i za koju su naplaćene uvozne carinske dažbine.

– Najčešći poručivani artikli su odjeća, obuća, razni sitni alati i kućanske potrepštine – kazali su u UIO.

Izvršna direktorica prijedorskog Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Murisa Marić istakla je za “Glas Srpske” da podaci govore da smo jedno veliko potrošačko društvo.

– Ovo je dokaz da volimo da kupujemo robu za koju ne znamo kakav je kvalitet i koliko su ti kod kojih naručujemo pouzdani. Građani su odmah prvih sedmica, kada je to kod nas krenulo, masovno počeli da naručuju, imajući u vidu da je roba jeftina, a poštarina besplatna – kazala je Marićeva.

Dodala je da je “Temu” veliki udar na domaću privredu, jer stanovnici naručuju sve i svašta putem ove platforme.

– Ovo je jedan ozbiljan pokazatelj koliko nešto moramo mijenjati da bismo podizali našu proizvodnju, bar sa onim proizvodima, koje možemo da proizvodimo. Ako ništa o tom pitanju ne uradimo, danas-sutra će se pojaviti i mnoge druge platforme poput “eBay” i “Amazona”, koje fantastično zarađuju na ovaj način – istakla je Marićeva.

Računica Udruženja potrošača “ToPeer” iz Doboja kaže da svaki četvrti stanovnik ovog grada naručuje i do dva puta mjesečno iz onlajn prodavnice “Temu”. Prema riječima predsjednice ovog Udruženja Snežane Šešlije, onlajn trgovina je do dolaska “Temua” uglavnom bila vezana za omladinu, međutim sada putem ove internet aplikacije naručuju svi, kako mladi tako i stariji.

– Marketing ove kineske onlajn trgovine je fenomenalan i kako je počelo uskoro neće biti čovjeka koji nije nešto naručio od njih. Njihova roba je i do 70 odsto jeftinija u odnosu na proizvode koji se mogu naći u lokalnim prodavnicama – kazala je Šešlija.

Dodala je da je “Temu” uradio ono što druge platforme nisu za sada, stekao je povjerenje kupaca kojima, kada izraze nezadovoljstvo, u određenom roku vrate novac, umanje vrijednost robe ili ponude nešto drugo.

Prema riječima sociologa Vladimira Vasića, ova kineska platforma je najbolji primjer koliko reklama dopire i mijenja svijest običnog čovjeka.

– Kupujemo nešto što nam nije potrebno samo da bismo bili u nekom trendu i to je generalni problem neautentičnosti pojedinaca u našem društvu, jer nam se sve danas pretvorilo u “copy – paste”. Zato ne bi trebalo da nas čudi zašto se aplikacije za kupovinu šire poput pandemije, jer živimo u vremenu potrošačke kulture koja je do te mjere uprošćena da može da dođe do svakog korisnika – istakao je Vasić.

“Shein”

U BiH je stigla još jedna kineska onlajn prodavnica, odnosno “Shein”, globalni lider u segmentu brze mode.

Ova popularna platforma za onlajn trgovinu odnedavno je omogućila dostavu i u BiH putem svoje mobilne aplikacije. Specijalizovana za pristupačnu i modernu odjeću, “Shein” se prvenstveno fokusira na žensku modu, ali u svojoj ponudi ima i mušku odjeću, dječje kolekcije, modne dodatke, šminku, obuću i drugu robu.

Oznake: BiH, Kina, Roba, Temu, Uvoz