Teška epidemiološka situacija: Bijeljini potrebne nove mjere u borbi sa koronom
28.07.2020. | 09:14Epidemiološka situacija na području grada Bijeljine i dalje je teška i složena.
U sprečavanju širenja virusa neohodno je donijeti nove mjere, a konkretni prijedlozi biće upućeni Gradskom i Republičkom štabu za vanredne situacije, istaknuto je nakon sastanka poslovodstva Opšte bolnice “Sveti Vračevi” i direktora domova zdravlja Ugljevika, Lopara, Pelagićeva i Donjih Žabara.
Direktor Opšte bolnice “Sveti Vračevi” Zlatko Maksimović kaže da svi nadležni moraju uložiti maksimalne napore kako bi se spriječilo širenje virusa korona i izbjegle teže posljedice.
“Samo uz podršku svih zdravstvenih ustanova koje se bave primarnom zdravstvenom zaštitom i koje upućuju pacijente nama, možemo stvari držati pod kontrolom. Ohrabruje da su svi svjesni svoje odgovornosti i da podržavaju naša nastojanja da pobijedimo ovu bolest”, upozorio je dr Maksimović.
Brojni problemi
On je dodao da se ova ustanova i njeni zaposleni suočavaju sa brojnim problemima.
“Već smo tražili od nadležnih da nam omoguće povećanje kapaciteta Kovid bolnice. Imamo probleme sa potrošnjom kiseonika. Dnevno se potroše količine koje su nekada korištene tokom cijelog mjeseca. Ali smo tu da rješavamo probleme. Za sada imamo obećanja i vjerujemo da će se obećanja sprovesti u djelo”, rekao je dr Maksimović.
U loparskom Domu zdravlja, kojem gravitira oko 10.000 osiguranika, situacija je mnogo bolja, ali se oprez mora zadržati.
“Zaražene su četiri osobe, ali sa blagim kliničkim simptomima”, istakao je direktor ove ustanove dr Želimir Nešković, piše Srpskainfo.
Kaže da moraju zajednički da rade kako bi stabilizovali epidemiološku situaciju na regiji i zaštitili najvažniju zdravstvenu ustanovu u ovoj regiji, bijeljinsku bolnicu.
“Pokrenućemo inicijativu da se u našim domovima zdravlja rade brzi testovi. Očekujemo da taj odgovor bude pozitivan i da nam Institut za javno zdravstvo i Ministarstvo zdravlja RS odobre da to radimo, kako bismo učinili trijažu što boljom i zaštitili naše građane”, rekao je dr Nešković.
Pomoć iz Beograda
Profesor Nikola Tanić iz Beograda pridružio se borbi semberskih ljekara protiv virusa korona.
“Više od dvadeset godina radim dijagnostiku ovom metodom različitih infektivnih materijala. Uveo sam je na ove prostore 2000. godine. Tu sam da unaprijedimo laboratoriju, da povećamo kapacitet i da osposobimo još nekoliko timova koji će dobro i efikasno da rade dijagnostiku”, rekao je Tanić.
Konstatovano je i da se epidemiološke mjere ne poštuju u dovoljnoj mjeri da nadležni moraju pojačati mjere kontrole.
Zdravstvene ustanove sa ovog područja usaglasile su protokole, a biće uvedeni i novi načini funkcionisanja kako bi se poboljšala epidemiološka situacija.
Među oboljelim sve više mladih
Zaključno sa jučerašnjim danom u Kovid bolnici u Bijeljini nalaze se 44 bolesnika. Četiri pacijenta su na respiratoru (na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji), a šest na visokim dozama kiseonika. Radi se o osobama starije i srednje životne dobi sa komorbiditetima. Oni se nalaze na intenzivnoj njezi i njihovo zdravstveno stanje je veoma ozbiljno.
Prema podacima bijeljinske bolnice, od početka pandemije do 24. jula, 245 pacijenata je bilo pozitivno na virus korona, a pod stručnim nadzorom i u samoizolaciji, zbog kontakta sa zaraženim licima, bilo je 2.919 osoba. Od početka pandemije preminulo je šest osoba.