Traže zakonsku regulaciju svojih prava: U Sarajevu održana četvrta Povorka ponosa FOTO
24.06.2023. | 21:59U Sarajevu je danas održana Četvrta povorka ponosa pod sloganom “Ponosno zajedno”. Učesnici povorke su započeli šetnju od Istorijskog muzeja prema Narodnom pozorištu Sarajevo gdje je održan prigodan program i performans.
Aktivisti Bh. povorke ponosa po završetku šetnje apelovali su na potrebu zakonske regulacije njihovih prava, ali i svih drugih koji su na bilo koji način ugroženi.
“Danas smo se okupili pod sloganom ‘Ponosno zajedno’, ta riječ zajedno nije samo riječ već poziv na akciju. Zajedno smo jači i jače, zajedno možemo mijenjati svijet”, poručili su aktivisti.
Njima su se, dajući im podršku, pridružili ministar Edin Forto, Damir Nikšić, Duška Jurišić, Saša Magazinović, Vildana Bešlija i drugi. Povorku su svojim prisustvom podržali i američki ambasador u BiH Majkl Marfi i šef EU delegacije Johan Zatler. Nakon protestne šetnje, upriličen je i muzički program, a sve je prošlo bez incidenata.
Član Organizacionog odbora BH povorke ponosa Mirza Halilčević istakao je da LGBTIQ osobe žive 365 dana u godini i da podrška mora biti kontinuirana i da postoje mnogi načini kako se podrška može pružati.
“Od suprotstavljanja homofobiji, seksističkim homofobnim šalama na radnom mjestu, u institucijama, kafani. Nekako je važno da to savezništvo bude kontinuirano, da bude svakodnevno”, kazao je Halilčević.
Jedna od majki koja daje punu podršku svojoj kćerki istakla je da je porodica važna, da je ona ćelija odakle sve počinje.
“Ako je roditelj podrška svom djetetu to dijete ima samopouzdanja da kroči dalje shodno svojim stavovima”, kazala je majka koja se predstavila kao Edisa.
Ona je takođe navela da proces prihvatanja traje, ali i da je potreban, dijalog, razgovor.
Profesor Asim Mujkić istakao je da je došao da pruži podršku LGBTIQ populaciji u njenoj višedecenijskoj borbi protiv marginalizacije i protiv diskriminacije.
“Mislim da je dužnost svakog građanima koji želi dobro ovoj zemlji i svom gradu da bude uz one koji se bore za ljudska prava i slobode jer se prema kvaliteti života manjinskih grupa vidi koliko je neko društvo demokratično”, kazao je Mujkić dodavši da ga raduje da se svaki prajd iz godine u godinu odvija u jednoj tolerantnijoj i slobodnijoj atmosferi.
Ovogodišnja povorka održana je uz nešto slabije mjere bezbjednosti nego je to bio slučaj ranijih godina.
Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, došla je na Povorku ponosa, kako kaže, jer misli da je jako važno podržati LGBTIQ+ zajednicu, i to ne samo jedan dan, nego stalno.
“I ja sam ponosna što se Povorka ponosa održava u BiH, u Sarajevu. Uvjerena sam da će za sve nas doći vrijeme kad će se ovo organizirati kao nešto uobičajeno, i to ne samo u Sarajevu, nego i u Banjoj Luci i Mostaru. Ja mislim da svim građanima BiH, koji žive u Sarajevu, ili bilo gdje drugo, i koji su dali podršku ovom događaju treba zahvaliti”, poručila je Jurišić u izjavi za RSE.
I ove godine kontraskup u Sarajevu
Kao i ranijih godina, nekoliko sati prije Povorke ponosa, u Sarajevu je održan kontraskup u organizaciji stranke “Vjera. Narod. Država” i njenog osnivača Sanina Muse.
Musa i oni koji ga podržavaju smatraju da LGBTIQ+ zajednica “nameće svoje vrijednosti” koje oni ne podržavaju.
Na skupu je bilo stotinjak učesnika.
Video / Grupa mladića u centru Sarajeva strgnula zastavu u duginim bojama sa zgrade pic.twitter.com/ASXYh8tRGc
— Dnevni avaz (@DnevniAvaz) June 24, 2023
Grupa nepoznatih mladića danas je skinula zastavu sa duginim bojama koja je postavljena pred početak Povorke ponosa.
Kako je prikazano na videu, grupa mladića je na mjesto došla sa ljestvama uz pomoć kojih je zgrabila zastavu i strgnula je sa mjesta na kojem je bila postavljena.