Trebinjski vatrogasci ljetos imali pune ruke posla: Gasili više od 50 šumskih požara
26.09.2022. | 12:25Trebinjski vatrogasci su tokom ljeta imali 82 intervencije, od kojih čak 52 na gašenju šumskih požara, a ogromnu podršku i pomoć pružio im je Helikopterski servis Republike Srpske koji je često u roku od sat vremena bio na požarištu, rekao je Srni komandir Vatrogasne jedinice Trebinje Zdravko Kašiković.
On je naveo da su se ove godine vatrogasci borili da ugase dva velika šumska požara izazvana udarom groma – u Bijeloj Gori na u teritoriji Crne Gore i na planini Leotar, koji se proširio velikom brzinom i prilikom gašenja su povrijeđena dva vatrogasca.
“Ogroman efekat u gašenju požara na Bijeloj Gori napravila su tri helikoptera koja su gasila požar u tom rejonu, a mi smo im pomogli tako što smo bazene sa vodom instalirali na samom požarištu. Odjednom su ti helikopteri nosili oko 3,5 tone vode i imali su ogroman efekat u gašenju požara”, rekao je Kašiković i zahvalio Helikopterskom servisu Srpske i Republičkoj upravi Civilne zaštite koja je angažovala helikoptere MUP-a Srpske.
On kaže da je posao vatrogasca izuzetno težak i odgovoran, osim požara intervenišu i prilikom saobraćajnih nezgoda, spasavaju ljude i životinje iz različitih situacija i slično, te ističe da je uvijek prioritet da se sačuvaju životi vatrogasaca i mještana.
“Na primjer, kada izbije požar od udara groma ispod dalekovoda, ne smiju se vatrogasci slati da gase vatru jer u slučaju novog udara groma niko nema šanse da preživi”, rekao je Kašiković i dodao da je Vatrogasna jedinica ove godine imala šest požara od udara groma u sedam dana.
On kaže da su Gradska uprava Trebinje i gradonačelnik Mirko Ćurić prepoznali problem požarne sezone u Trebinju, zbog čega su formirana dobrovoljna vatrogasna društva koja im znatno pomažu prilikom intervencija, a dobru saradnju imaju i sa vatrogasnim jedinicima iz susjednih opština.
“Zahvalni smo i građanima koji na prvu naznaku pojave požara pozovu i jave, što nam znatno pomaže da se vatra na vrijeme ugasi i zaustavi njeno širenje”, rekao je Kašiković
. On je dodao da u Hercegovini požarna sezona traje od juna do oktobra, a ove godine je počela već u martu kada su imali oko 60 intervencija na gašenju požara, ali se završila nešto ranije jer su kiše počele u prvoj polovini avgusta.