Trivić optužuje sindikate da zloupotrebljavaju izbore: Neprihvatljivo povećanje najniže plate
15.07.2022. | 13:44Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je danas u Banjaluci da je za ovu organizaciju neprihvatljivo novo povećanje trenutne minimalne plate u Srpskoj od 650 KM, jer bi to moglo da izazove različite probleme u poslovanju privrednika, te gubitak poslova i radnih mjesta.
Trivić je rekao da Unija smatra da se Savez sindikata Srpske pod firmom borbe za radnička prava neprimjereno ponaša tražeći pomenuto povećanje, čime vrši politički pritisak i zloupotrebljava predstojeće izbore i situaciju u Srpskoj i BiH.
“Mi ćemo na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta u Banjaluci iznijeti svoje argumente i razgovarati, iako smatramo da nema nikakve opravdanosti i šanse da se odluka o novom povećanju minimalca usvoji”, rekao je Trivić na konferenciji za novinare o stavovima Unije poslodavaca u vezi sa održavanjem sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta po zahtjevu Saveza sindikata za povećanje najniže plate u Srpskoj za 2022. godinu koja trenutno iznosi 650 KM.
On je rekao da je Unija i dalje otvorena za sastanak sa premijerom Srpske Radovanom Viškovićem o ovim temama, kao i tome da se Vlada odredi prema zahtjevu Sindikata o povećanju najniže plate.
Trivić je rekao da Sindikat za sjednicu Ekonomsko-socijalnog savjeta nije predložio iznos povećanja minimalca, te je dodao da, “realno rečeno, najniža plata u Srpskoj je oko 900 KM, jer se uvećava za minuli rad, prevoz, topli obrok…”.
On je istakao da je suština da se povećanjem minimalca povećavaju budžetski prihodi od čega se povećavaju plate radnika u javnom sektoru.
“Plate moraju rasti u skladu sa tržištem, a svako administrativno forsiranje na tom planu nas dovodi u ozbiljan problem”, rekao je Trivić i dodao da se u vezi s tim ne smije dozvoliti da pojedini inostrani ulagači u određenim sektorima privrede napuste ove prostore.
Direktor Unije poslodavaca Saša Aćić rekao je da analize ove organizacije pokazuju da će, ako dođe do nerealnog povećanja minimalca, određeni broj radnika u Srpskoj ponovo ući u sivu zonu.
On je rekao da je učešće najniže plate u prosječnoj u Srpskoj na dosta visokom nivou i dodao da Srpska i Federacija BiH imaju najvišu stopu oporezivanja minimalca.