Trojke kreću u peti razred: Kako Lamiji, Dženeti i Harisu sa samo 60 KM uljepšati djetinjstvo

28.08.2020. | 15:41

Kada je porodica Spahić iz Koprivne kod Zenice, prije deset godina, dobila trojke, dvije kćerke Lamiju i Dženetu te sina Harisa, njihovoj sreći, ali, kako kažu, ni brigama nije bilo kraja.

Suočeni s teškom finansijskom situacijom, ali i činjenicom da su se nakon 13 godina uspjeli ostvariti kao roditelji, emocije su bile itekako pomiješane.

Doček s osmijehom

Ekipa Avaza posjetila je ovu peteročlanu porodicu nakon deset godina otkako su govorili za ovaj list. Prisjećaju se trenutka kada im je rečeno da će dobiti troje djece.

“Supruga Emina i ja bili smo u braku 13 godina. Pokušavali smo dobiti dijete, ali nije išlo. Obišli smo sve doktore, nema šta nismo pokušali, međutim, ništa”, prisjeća se Ferid. Ponosna majka Emina, koja je uspješno iznijela trudnoću, ne krije da je ostala zatečena kada joj je saopšteno da nosi trojke.

“Nakon ultrazvuka, kada je doktor rekao da nosim trojke, skamenila sam se. Hvala Bogu, trudnoća je prošla i evo ih danas tu su, živi i zdravi. U peti će razred”, govori Emina. S obzirom na to da su Emina i Ferid nezaposleni i žive od 30-ak maraka koje on zaradi na dnevnicu, uz dječji doplatak koji za troje djece iznosi 33 marke, ne kriju da je teško.

Nisu zahtjevni

“Snalazimo se nekako, sastavljamo kraj s krajem. Jedva ih opremimo za školu. Valja kupiti po tri pribora, knjige, radne sveske, odjeću… A, bogami, valja ostaviti i za hranu”, ističe Emina, dodajući da za ovu školsku godinu još nisu uspjeli kupiti ništa. Uprkos teškoj situaciji u kojoj žive, tako što mjesec preživljavaju sa 60 maraka, kažu da nijednog trenutka ne žale što ih je Bog počastio s troje djece.

“Bez djece je život nikakav, iako je teško. Sve što su veći, veća je i obaveza. Odvojimo od sebe, dajemo njima. U školi su, takođe, dobri, nemamo problema s njima. Shvataju i našu situaciju, pa nisu ni previše zahtjevni”, ističe Ferid.

Maštaju o traktoru

Spahići ističu da im je najteže što ne mogu ni najosnovnije osigurati djeci, međutim, iz dana u dan je borba i za hranu i druge potrepštine.

“Volio bih da nekako kupim traktor, pa da mogu ići u drva, prevoziti ljudima, pa da na taj način malo više uspijem zaraditi”, Feridove su želje, kojeg svi oni koji mu žele pomoći mogu kontaktirati na broj telefona 062/866-167.