U Federaciji BiH povećan broj osoba zaraženih šugom
22.12.2024. | 10:22U Federaciji BiH /FBiH/ od januara do oktobra evidentirano je 396 slučajeva šuge, što je skoro za stotinu više nego cijele 2023. godine, podaci su Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Samo u oktobru zabilježeno je 50 slučajeva šuge, od čega 22 na području Tuzlanskog kantona, a 15 u Kantonu Sarajevo. Sedam slučajeva evidentirano je u Zeničko-dobojskom kantonu, pet u Srednjobosanskom, te jedan u Unsko-sanskom kantonu.
Načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i bezbjednost hrane Zenica Alis Kozica rekao je da je svrab, šuga ili skabijes indikator siromaštva i da se javlja na mjestima gdje su narušeni higijenski uslovi.
Prema njegovim riječima, to je infektivno oboljenje kože koje izaziva grinje, a nakon inkubacije nastaje svrabež kože koji se pojačava noću, te se na koži dolazi do pojave linearnih brazdi u kojima se nalaze grinje ili njihova jaja.
“Te lezije najčešće se nalaze između prstiju, ručnom zglobu, prednjim površinama lakta, donjoj strani trbuha, gležnjevima nogu, na unutrašnjoj strani butina, kao i spoljnim genitalijama čovjeka”, rekao je Kozica za “Avaz”.
On je rekao da se bolest prenosi direktnim kontaktom, ali i korištenjem odjeće, posteljine zaraženog.
Kozica je dodao da samo lična higijena nije dovoljna, već da je mnogo važnije izbjegavati duži kontakt s oboljelim.
“Prvi put inficirana osoba, čak i s velikim količinama parazita, može biti bez simptoma bolesti više sedmica. Osnovni način sprečavanja širenja skabijesa predstavlja prosvjećivanje stanovništva, odnosno zdravstveno-prosvjetne edukacije”, naveo je Kozica.
On je dodao da se suzbijanje skabijesa sprovodi sistematski jer se ne liječi samo oboljeli, već i njegovi kontakti.