U projekat će biti uloženo 6,2 miliona KM: Potpisan ugovor o uspostavljanju Sajber akademije u Banjaluci

08.11.2022. | 15:56

U Banjaluci je potpisan ugovor između Vlade Republike Srpske i izraelske kompanije “Elta sistemi” o uspostavljanju Sajber akademije.

Ova izraelska kompanija ima oko 16.000 zaposlenih od kojih su 70 odsto inženjeri i naučnici koji nude sajber rješenja na međunarodnom i nacionalnom nivou. Oni će vršiti obuku stručnjaka iz Srpske.

Do kraja 2025. godine u ovaj projekat biće uloženo 6,2 miliona maraka. Cilj je da Srpska odgovori na sve veće bezbjednosne sajeber izazove.

Hakovani bankarski računi, zloupotreba ličnih podataka, srušeni informacioni sistemi Јavnih ustanova, prijeteća elektronska pošta – stvarnost su koja pogađa cijeli svijet, pa tako i nas. Na ovaj izazov Republika Srpska odgovoriće osnivanjem Sajber akademije u Banjaluci.

“U okviru akademije treniraćemo lokalne eksperte da i sami postanu treneri da bismo omogućili nezavisnost i dostupnost domaćih sajber ekperata koji će moći da održe visok nivo sajber bezbjednosti u Srpskoj”, rekao je poslovni direktor Sajber odjeljenja kompanije “Elta sistemi” iz Izraela Moti Harvel.

Strateško opredjeljenje Srpske je da smanji negativan uticaj sajber napada, jer je samo u prvih devet mjeseci ove godine evidentirano 123 krvičnih sajber djela, a prošle 105. Zbog toga će se kroz projekat Sajber akademije ojačati kapacitet domaćih stručnjaka – javnih službenika, policije, medija ali i građana.

“Želimo da državni službenici iz različitih institucija prođu osnovnu obuku da bi mogli da prepoznaju opasnosti i prijetnje na internetu i da bi mogli adekvatno reaguju”, rekao je Inovacionog centra Banjaluka Drago Gverić.

Sajber akademija je i razvojna šansa za Republiku Srpsku. Banjaluka bi mogla postati centar kibernetičke bezbjednosti i ove vrste IT industrije. Opšta svjetska statistika kaže da će u ovoj godini potreba za profilima iz ove oblasti biti oko 3,5 miliona izvršilaca, a u Evropi čak i do 700 hiljada.

“Republika Srpska želi da bude prva po broju novih profila koje ćemo dobiti kao izlazni rezultat Sajber akademije, kao i da imamo obučenu radnu snagu koja može podstaći i razvoj sasvim nove grane IT industrije u Srpskoj”, naveo je ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srđan Rajčević.

Podsjeća, da je Srpska osnove postavila još 2011. godine, donošenjem Zakona o informacionoj bezbjednosti, i jedina je na nivou BiH koja ima pozitivne propise iz oblasti sajber bezbjednosti.