U Srpskoj prijavljene 43 oboljele osobe od polno prenosivih bolesti: Bitno ih prepoznati i na vrijeme liječiti

21.02.2025. | 07:00

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske prošle godine su prijavljena 43 osobe oboljele od polno prenosivih bolesti, i to od sifilisa, hlamidije, te HIV-a.

No, u poređenju sa 2023. godinom, bilježi se pad broja prijavljenih slučajeva, s obzirom na to da je u 2023. godini prijavljeno ukupno 77 oboljelih od navedenih bolesti, potvrdili su iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

“Neke od najčešće prijavljivanih polno prenosivih bolesti u protekloj godini su bile hlamidijaza, i to 11 oboljelih, od sifilisa je oboljelo njih 13, a od HIV infekcije 10, dok je od AIDS-a bilo njih sedam, s tim da oboljelih od gonoreje nije bilo”, navela je Marina Jelen Šibarević, specijalizant epidemiologije u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Istakla je da se najveći pad u broju prijavljenih slučajeva bilježi kod hlamidijaze, dok je broj oboljelih od sifilisa, gonoreje, HIV infekcije i AIDS-a približno isti tokom protekle dvije godine.

Kako je kazala, kada je u pitanju uzrasna i polna struktura stanovništva koja obolijeva od najčešćih polno prenosivih bolesti, primijećeno je da su kod HIV infekcije i AIDS-a češće obolijevali muškarci iz MSM populacije i biseksualne orijentacije, a bolest se uglavnom otkrivala u srednjoj životnoj dobi.

“Tokom 2023. godine prijavljeno je 11 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i dvije žene, te osam oboljelih od AIDS-a, tj. šest muškaraca i dvije žene. Tokom iste godine, zabilježen je i jedan smrtni slučaj usljed komplikacija izazvanih AIDS-om.

U 2024. godini prijavljeno je 10 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i jedna žena, te sedam oboljelih od AIDS-a, a sve su bili muškarci. Nije bilo prijavljenih smrtnih ishoda od navedenih bolesti tokom 2024. godine”, dodala je ona.

Pojasnila je da, kada su u pitanju bolesti kao što su HIV i AIDS, u našem društvu i dalje postoji stigma i diskriminacija prema oboljelim osobama, što negativno utiče na blagovremeno javljanje, otkrivanje i tretman bolesti, čemu pored zdravstvenog sektora i društvo u cjelini treba posvetiti posebnu pažnju i dodatne napore.

“Kao i većina bolesti iz ove grupe, prijavljeni, odnosno otkriveni predstavljaju samo vrh ledenog brijega, dok veći broj lica ostaje skriven, odnosno neprijavljen. Postoji vjerovatnoća da je realno obolijevanje od ovih bolesti daleko veće, ali zbog prisutnosti stigme i diskriminacije, kao i kulturoloških razloga, ova grupa bolesti se neredovno i nedovoljno prijavljuje od strane zdravstvenih službi”, kazala je Jelen Šibarevićeva.

Arnela Cerić Banićević, specijalista ginekologije i akušerstva u Univerzitetskom kliničkom centru RS, kaže da se nakon dugo godina ponovo susreću sa gonorejom i sifilisom kod pacijentkinja.

“Uzrok sigurno jeste u promiskuitetu i izboru partnera. Dokaz za povećanje ili pojavljivanje takvih infekcija jeste uvrštavanje analiza za njihovu detekciju u naš nacionalni vodič za trudnoće pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, koji je izašao 2023.”, rekla je Cerić Banićevićeva za Nezavisne.

Istakla je da je i te kako bitno prepoznati i na vrijeme liječiti ove bolesti.

Inače, prema nedavno objavljenim podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), broj polno prenosivih bolesti je u porastu (SPI) širom Evrope, uz upečatljiv porast broja slučajeva sifilisa i gonoreje.