Učenici u Srpskoj masovno mijenjali srednje škole: Mnogi to radili zbog plave uniforme

27.03.2025. | 20:51

Srednju školu u Republici Srpskoj prethodne školske godine promijenilo je oko 600 đaka, što je za 50 odsto više u odnosu na godinu ranije, a upućeni kažu da je tome doprinijelo osnivanje škole MUP-a, ali i činjenica da se mnogi učenici ne pronađu u odabranom zanimanju pa tragaju za drugom strukom.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, na početku ove školske godine u klupama srednjih škola širom Srpske bilo je 35.118 učenika, što je za 0,8 odsto više u odnosu na školsku 2023/2024. godinu.

Najveći broj đaka pohađa stručne tehničke škole, njih oko dvije trećine, u gimnaziju ide 16,3 odsto učenika, a u stručne škole oko 15 odsto dječaka i djevojčica. U klupama umjetničke škole je 0,8 odsto srednjoškolaca, dok vjerske škole pohađa 0,3 odsto učenika, piše Glas.

Statističari su došli do podatka da je tokom 2023/2024. godine 616 učenika promijenilo školu, što je u odnosu na godinu ranije više za 50,6 odsto. Prema podacima Zavoda, 95 učenika promijenilo je srednju školu zbog odlaska u inostranstvo, 23 je prešlo u neku od škola u FBiH, a troje u Brčko distrikt. Za 112 učenika nije poznato gdje su nastavili školovanje, dok su 383 srednjoškolca prešla u druge srednje škole u Srpskoj.

– Povećanju broja učenika koji su promijenili školu doprinijelo je i osnivanje Srednje škole unutrašnjih poslova, a u kojoj učenici mogu pohađati samo treći i četvrti razred – pojasnili su u Zavodu.

Prelazak većeg broja đaka može se očekivati i u ovoj školskoj godini s obzirom na to da je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) RS juče raspisalo konkurs za upis druge generacije učenika u treći razred Srednje škole unutrašnjih poslova. Mjesta ima za 120 dječaka i 30 djevojčica, a predsjednik Aktiva direktora srednjih škola na području banjalučke regije Ljuban Bajić, koji je ujedno i direktor Građevinske škole u gradu na Vrbasu, kaže za “Glas” da navedeni broj neće uticati na veliki odliv đaka pojedinačno po srednjim školama u Srpskoj.

– To mogu biti maksimalno dva do tri đaka po školi ako posmatramo kompletnu Republiku. Iz naše škole lani je samo jedan učenik prešao u srednju školu MUP-a, vidjećemo koliko će ih biti ove godine. Đaci srednju školu mahom mijenjaju jer ne upišu željeno zanimanje pa, kad se ukaže prilika, odu. Mnogi se ne pronađu u struci za koju se odluče pa lutaju i traže zanimanje koje će im odgovarati – rekao je Bajić i dodao da mali broj učenika trajno prekida srednjoškolsko obrazovanje.

I direktorica prijedorske Ugostiteljsko-ekonomske škole Dražena Mršić navodi da je najčešći razlog za promjenu škole upravo to što se djeca ne pronađu u odabranom zanimanju.

– Ima djece koja se pri upisu u srednju školu ne informišu dovoljno pa se ne pronađu u zanimanju koje su odabrali ili ne mogu postići gradivo predviđeno nastavnim planom i programom. Promjena prebivališta je takođe jedan od čestih razloga zbog kojih đaci mijenjaju školu – priča Mršićeva.

Ona navodi da promjena škole zbog preseljenja kompletnih porodica u inostranstvo nije toliko česta pojava.

– U posljednje vrijeme češće imamo situaciju da nam dolaze djeca čije su se porodice vratile iz inostranstva. Nije to masovno, ali se sporadični slučajevi dešavaju – rekla je Mršićeva i dodala da su lani tri njihova učenika obrazovanje nastavila u Srednjoj školi unutrašnjih poslova.

Nastavni kadar

U srednjim školama širom Republike Srpske početkom ove školske godine bilo je zaposleno 3.828 nastavnika, što je za 1,3 odsto više u odnosu na godinu ranije. Prema podacima Zavoda za statistiku, punu normu imalo je oko 2.887 nastavnika.