Udruženje “Grin tim” poziva: BiH da stopira opasan plan Hrvatske u Trgovoskoj gori

28.04.2022. | 11:42

Krajnje je vrijeme da timovi BiH daju 200 odsto svojih napora u rješavanje problema u vezi s tim da Hrvatska planira da odlaže radioaktivni otpad na samoj granici sa BiH, poručuju članovi udruženja “Grin tim” iz Novog Grada.

Revoltirani tromim i neefikasnim djelovanjem nadležnih u BiH u vezi sa namjerom Hrvatske da u napušteni vojni objekat, lociran 800 metara od rijeke Une, u sam granični pojas, smjesti radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i druge opasne otpade nastale u Hrvatskoj, članovi “Grin tima” posjetili su Info-centar o radioaktivnom otpadu, koji je otvoren nedavno u Zagrebu.

U ovom udruženju Srni su rekli da su u Zagrebu saznali da je “informativni centar” u stvari muzejska postavka, koja daje marketinški obrađene informacije o slučaju Trgovska gora.

“Da stvar bude još apsurdnija, s obzirom na to da je `informativni centar` u muzeju, informisanje se naplaćuje kroz muzejsku ulaznicu”, ističu iz “Grin tima”.

Navode da se nedaleko od ulaza nalazi maketa planiranog objekta za dugoročno skladište radioaktivnih otpada na Trgovskoj gori.

“Maketa nas je posebno uznemirila, s obzirom na to da imamo informaciju da Hrvatska već realizuje istražne radove bez BiH, te da su pojedine istražne bušotine dublje od 150 metara”, kažu u Udruženju.

U Udruženju smatraju ponižavajućim to što Hrvatska ignoriše stavove, kako građana, tako i opština uz rijeku Unu, kao i Republike Srpske, Federacije i BiH, jer su se svi decidno izjasnili da ne žele prihvatiti rizike deponovanja radioaktivnih i drugih opasnih otpada na Trgovskoj gori.

“Krajnje je vrijeme da državni timovi daju 200 odsto svojih napora jer je previše vremena izgubljeno, da svi timovi jasno adresiraju koje su im prepreke u radu i da se to hitno rješava, da se BiH diplomatija ponaša u skladu sa prijetnjom koja se nadvila nad Krajinom, a to je pitanje kako sadašnjih, tako i budućih generacija”, poručuju iz “Grin tima”.

U Tehničkom muzeju “Nikola Tesla” u Zagrebu 8. aprila otvoren je Info-centar o radioaktivnom otpadu, a dio postavke je i ti-de maketa Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u osnivanju.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad, odlaže u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Planirano odlagalište radioaktivnog otpada je na Trgovskoj gori u hrvatskoj opštini Dvor, u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, što je oko 900 metara od zaštićenog područja – Parka prirode “Una” i ugrozilo bi više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.

Nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice jer bi time bilo ugroženo zdravlje stanovnika u 13 opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u slivu rijeke Une, kao i životna sredina.