UKC-u RS uručeno pet respiratora: Vrijedna donacija njemačke Vlade u borbi sa koronom
06.11.2020. | 13:08Ambasador Njemačke u BiH Margret Uber uručila je danas Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske u Banjaluci pet respiratora koji su donacija njemačke Vlade.
Donacija je realizovana u saradnji sa Civilnom zaštitom Njemačke, a riječ o kvalitetnim uređajima za vještačko disanje proizvođača “Dreger” i pripadajućoj opremi za koje je obezbijeđeno održavanje.
Uber je istakla da je ove sedmice 12 respiratora, ukupne vrijednosti 350.000 evra, predala Savjetu ministara za bolnice širom BiH, dodavši da je uz donaciju uključena obuka za osoblje koji će raditi sa tim respiratorima.
“Osim Banjaluke, respiratore će dobiti Sarajevo, Mostar, Nova Bila, Zenica i Tuzla”, rekla je Uberova.
Ona je ukazala da se sve države trenutno bore za drugim talasom virusa korona, koji je još jači od prvog, te da je u takvoj situaciji donacija ovih pet respiratora banjalučkom UKC-u “samo mala kapljica u moru”, ali da pokazuje solidarnost.
“U ovoj godini smo iz Ekonomskog odjeljenja za manje projekte dali 190.000 evra i još dodatno pet miliona kao pomoć malim i srednjim preduzećima da bi prebrodili ovu krizu”, rekla je Uberova.
Ona kaže da razmatraju kako bi se ekonomska saradnja još bolje mogla preusmjeriti na borbu protiv virusa korona.
“Nadamo se da ćemo moći da damo još jedan doprinos da vaša država ovu krizu što bolje savlada”, zaključila je Uberova.
Generalni direktor UKC-a Republike Srpske Vlado Đajić zahvalio je na vrijednoj donaciji, ističući da su raspiratori u ovom trenutku najbitniji za pacijente UKC-a.
On je rekao da je za rukovodstvo UKC-a i sve zdravstvene radnike veoma bitna činjenica da je jedna od najmoćnijih država svijeta – NJemačka uz njih i da im daje podršku u teškim trenucima za sve zdravstvene sisteme na svijetu.
Đajić je naveo da je UKC Republike Srpske jedna od rijetkih zdravstvenih ustanova u regionu, a vjerovatno i šire, u kojoj se trenutno nalazi 450 oboljelih od kovida 19 i oko 40 do 50 pacijenata na respiratorima.
On je podsjetio da je prije sedam dana UKC imao oko 70 pacijenata, a sada 450, te da se ne bi moglo odgovoriti ovom zadatkku da nije došlo do reorganizacije unutar ustanove.
Đajić kaže da se spremaju i “rezervni položaji”, a resornim ministarstvom i Vladom Srpske je dogovoreno da se lakši pacijenti premještaju u Banju Slatina, a da teži ostaju u UKC-u.
“Paralelno sa tim osposobljavamo sve spratove i prostore za adekvatnu terapiju pacijenata koji zahtjevaju kiseoničku podršku”, rekao je Đajić i dodao da više od 50 odsto pacijenata zahtjevaju podršku kiseoničke terapije.
On je istakao da su svi pacijetni zbrinuti, da imaju adekvatnu terapiju i smještaj, te da je osoblje spremno i patriotski raspoloženo da odgovori na sve postavljene zadatke.
Đajić je apelovao na stanovnike Republike Srpske da se pridržavaju higijensko-epidemioloških mjera.