Unesko u decembru o upisu Nevesinjske olimpijade u registar najboljih praksi očuvanja
08.11.2022. | 17:53Međuvladini komitet za očuvanje nematerijalne kulturne baštine Uneska razmatraće početkom decembra prijedlog da Nevesinjska olimpijada bude upisana u registar najboljih praksi očuvanja, kao i serijska nominacija tradicije uzgoja konja lipicanera, rečeno je Srni u Ministarstvu civilnih poslova u Savjetu ministara.
Iz Ministarstva su naveli da je osnovni preduslov da neki lokalitet bude nominovan za upis na Uneskovu listu svjetske baštine da on bude zaštićen najvišim stepenom zaštite u zemlji koja ga kandiduje.
Prvi korak u pripremi nominacionog fajla, dodaju, jeste formiranje ekspertskog tima koji utvrđuje na osnovu kojeg kriterijuma će dobro biti kandidovano za upis na tu listu.
“Kada se utvrde kriterijumi na osnovu kojih će se raditi nominacija, priprema se Tentativni list i dostavlja se Unesku radi upisa dobra na Tenativnu listu za zemlju. Nakon toga slijedi složeni proces izrade nominacionog fajla, a poslije predaje nominacionog fajla, slijedi faza provjere tehničke kompletnosti kod Uneska”, pojasnili su iz Ministarstva.
Ukoliko je nominacioni fajl kompletan, on ulazi u fazu procjene eksperata Uneska koji daju mišljenje da li su zadovoljeni kriterijumi, dok konačnu odluku o upisu dobra na Listu svjetske baštine donosi Komitet za svjetsku baštinu.
Kada je u pitanju Uneskova lista svjetske baštine, u Ministarstvu kažu da se trenutno radi na pripremi nominacija pećine Vjetrenica i Martinbrodskih slapova Nacionalnog parka “Una”, a za nematerijalnu baštinu dostavljena je nominacija sevdalinke za upis na Reprezantativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva, čije razmatranje se očekuje 2024. godine.
“Samo proces pripreme nominacija je izuzetno složen i dugotrajan posao, koji zahtjeva angažman velikog broja stručnjaka i uključenost svih nadležnih i zainteresovanih strana. Za pripremu nominacija je potrebno obezbijediti i finansijska sredstva, kako u fazi pripreme tako i nakon eventualnog upisa na listu UNESKO-a”, navedeno je iz Ministarstva civilnih poslova.
Na Listu svjetske baštine upisana su četiri dobra iz BiH i to Stari grad oko Starog mosta u Mostaru, most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, prašuma Janj u okviru serijskog dobra Iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope, te 22 nekropole sa stećcima u okviru serijskog dobra Stećci – srednjovjekovni nadgrobni spomenici.
Na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva upisana su četiri elementa – Zmijanjski vez, branje trave ive na Ozrenu, takmičenje u košenju trave na Kupresu i Konjičko drvorezbarstvo, dok su u Registar pamćenje svijeta upisana dva dokumentarna dobra iz BiH, Sarajevska Hagada i rukopisna zbirka Gazi Husrev-begove biblioteke.