Upozorenje i poziv na oprez! Bez kacige i prsluka vozači trotineta “meta” na putu
25.11.2024. | 20:28Iako su hladniji dani uveliko stigli, mnogi vozači električnih trotineta ne odustaju od svog omiljenog prevoznog sredstva, a nošenje kaciga i svjetloodbojnih prsluka i dalje je za većinu njih rijetkost zbog čega su često nevidljivi na ulici.
Omogućavajući brzo kretanje kroz gužvu trotineti su postali popularni na banjalučkim ulicama, ali, kako tvrde vozači i stručnjaci, mogu biti i ozbiljna opasnost za sve učesnike u saobraćaju. Ističu da veliki broj vozača trotineta ne nosi zaštitnu opremu, što u kombinaciji sa smanjenom vidljivošću tokom magle i sumraka predstavlja kockanje sa životom.
Jedan od onih koji je imao “bliski susret” sa vozačem trotineta jeste Banjalučanin Bojan Popović. On je rekao da se sve odigralo na raskrsnici kod “Emporijuma” gdje je za dlaku izbjegnuta tragedija i to samo zahvaljujući njegovoj brzoj reakciji, piše Glas.
– Bio je sumrak i nisam ga primijetio dok nije doslovno iskrsnuo ispred mene. Vozio je bez svjetloodbojnog prsluka, kacige i bio je gotovo nevidljiv. Trotinetom je uletio usred raskrsnice i pravo je čudo da nije došlo do sudara – istakao je ovaj Banjalučanin.
I podaci iz Policijske uprave Banjaluka ukazuju na zabrinjavajući trend. Od 9. decembra 2021. godine, kada su usvojene izmjene Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja RS, do 13. novembra ove godine, registrovane su 32 nezgode sa učešćem lakih ličnih električnih vozila. Takođe, tokom ove godine sankcionisano je 48 vozača zbog nenošenja zaštitne kacige, što je jedno od najčešćih kršenja saobraćajnih propisa.
Zakon reguliše saobraćaj ličnih električnih vozila, koji su prema propisima podijeljeni u četiri klase u zavisnosti od maksimalne brzine i karakteristika.
– Prva su vozila bez sistema samobalansiranja i sjedišta maksimalne brzine do šest km/h, druga dostižu brzine do 25 km/h i nemaju sistem samobalansiranja, dok su treća vozila sa sistemom samobalansiranja i sjedištem ili bez sjedišta maksimalne brzine do šest km/h. Četvrta su vozila koja se kreću do 25 km/h sa sistemom samobalansiranja i sa sjedištem ili bez sjedišta – pojasnili su iz Policijske uprave.
Naveli su da biciklisti i vozači električnih trotineta (klasa dva i četiri), mogu da voze kružnim tokom.
– Dužni su da se pridržavaju saobraćajne signalizacije na raskrsnici sa kružnim tokom saobraćaja i da se kreću što bliže desnoj ivici kolovoza – istakli su iz policije.
Dodali su da vozač bicikla i vozač mopeda, ako je pokretan snagom vozača, treba da se kreću što bliže desnoj ivici kolovoza, a ako postoji biciklistička staza po biciklističkoj stazi, odnosno traci.
– Vozači lakih ličnih električnih vozila (klasa jedan i tri) se mogu kretati trotoarom – naveli su iz Policijske uprave.
Jedan od ključnih faktora bezbjednosti jeste i nošenje zaštitne opreme što se često zanemaruje.
– Vozači bicikla u periodu od prvog sumraka do potpunog svanuća kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti moraju koristiti svjetloodbojni prsluk, retroreflektirajuću opremu koja obezbjeđuje adekvatnu uočljivost vozača – istakli su iz Policijske uprave.
Dodali su da su vozači trotineta (klase dva i četiri) obavezni da nose kacigu, dok biciklisti tokom vožnje nisu dužni da je koriste.
Uništavanje
Nesavjesni pojedinci nerijetko ostavljaju vozila na neodgovarajućim mjestima. Često se električni trotineti mogu vidjeti nasred trotoara, na zelenim površinama, a čak su nekoliko puta pronađeni i u rijeci Vrbas ili u lokvama. Aleksandar Knežić, menadžer kompanije “Bin Bin” u Banjaluci, rekao je da u gradu postoji oko 400 električnih trotineta, a da nije zabilježen nijedan slučaj trajnog uništenja.
– Iako korisnici ponekad oštete trotinet, bilo slučajno ili namjerno, naš servis brzo rješava takve situacije – ističe Knežić.