Upozorenje roditeljima! Inspektori savjetuju o čemu da vodite računa kad kupujete igračke

20.12.2024. | 12:17

Vlakna koja otpadaju, magneti, sitni dijelovi koji se mogu skidati, neodgovarajuće informacije na deklaraciji – ukoliko primjetite bilo šta od toga kada kupujete igračke za djecu, izbjegavajte taj proizvod, jer može biti opasan i štetan po zdravlje, upozoravaju iz Uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske.

Na ovaj problem naročito žele da ukažu pred novogodišnje praznike i sezonu darivanja, kada najmlađu dobijaju veliki broj poklona. Upravo zbog toga upozoravaju na najčešće opasnosti koje mogu da ugroze zdravlje mališana.

„Roditeljima preporučujemo da prilikom kupovine prije svega provjere informacije navedene na deklaraciji, naziv proizvođača i zemlju porijekla i da ne kupuju igračke ukoliko nema svih potrebnih podataka. Potencijalno opasne su i igračke koje imaju oštre ivice ili druge dijelove koji vire, na koje se dijete može povrijediti. Ukoliko kod plišanih i sličnih igračaka roditelji jednostavno povuku vlakna i ista otpadaju, ne trebaju kupovati takve proizvode jer manja djeca mogu progutati ova vlakna, kao i kod igračaka sa sitnim dijelovima ukoliko se oni mogu odvojiti od proizvoda“, ističu iz Inspektorata za BL portal.

Pored provjeravanja ovih stvari, roditelji bi prilikom kupovine trebalo da obrate pažnju i na upozorenja proizvođača, odnosno da poštuju preporuko o starosnoj dobi.

„Najveći rizik kod igračaka predstavljaju sitni dijelovi koji se lako odvajaju, dječje igračke sa magnetima zbog opasnosti od gutanja magneta, sadržaj ftalata, oštri dijelovi koji mogu izazvati povrede djece i neprijatan miris igračaka, lako izvlačenje niti i kose, te lako skidanje boje“, dodaju iz Inspektorata.

Svi navedeni rizici se provjeravaju i tokom kontrole kako prilikom uvoza u BiH, odnosno Republiku Srpsku, tako i u unutrašnjem prometu.

„U ovoj godini nadležna inspekcija je prilikom uvoza pregledala 750 pošiljaka igračaka, kod kojih su kontrolisani upravo gore navedeni parametri koji i predstavljaju najveći rizik. Kontrolisane su igračke porijeklom iz različitih zemalja, Kine, Srbije, Turske, Italije, Češke i drugih“, ističu iz Inspektorata.

Vodite računa i prilikom internet kupovine

S obzirom da je kupovina putem interneta sve zastupljenija i kod nas, roditelji i drugi potrošači bi trebalo da obrate pažnju na nekoliko stvari karakterističnih za ovaj način šopinga.

„Prije svega trebaju provjeriti da li su jasno istaknuti svi podaci o trgovcu i proizvodu. Trgovac je obvezan objaviti potpune informacije koje se odnose na: ime i adresu, proizvod ili uslugu koji se nude, te njihov naziv, glavne karakteristike proizvoda ili usluge, konačnu cijenu proizvoda ili usluge s PDV-om, troškove dostave proizvoda, način plaćanja, način i rok isporuke proizvoda ili pružanja usluge. Potrošači uvijek trebaju provjeriti kako se koriste njihovi lični podaci i to učiniti prije narudžbe proizvoda“, kažu iz Inspektorata.

Ukoliko kupujete robu putem interneta od trgovaca koji nisu iz Srpske, iz Uprave za inspekcijske poslove takođe upozoravaju da u tom slučaju nemate pravo reklamacije putem inspekcije Srpske.

“U slučaju da je trgovac registrovan sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine ili Distriktu Brčko, moraju se obratiti njihovim inspekcijskim organima koji su mjesno nadležni. Ako kupuju od trgovaca iz inostranstva preporuka potrošačima je da biraju provjerene i renomirane posrednike, koji svojom politikom štite prava potrošača, kao i da se obavezno informišu kojim tijelima se mogu obratiti u slučaju da im treba pomoć i informacija“, objašnjavaju u Inspektoratu.

Srđan Banović, BL portal