Uspjeh tima UKC-a Srpske: Ugrađuju vještački kuk operacijom koja garantuje bezbolniji oporavak
22.06.2022. | 14:58Hirurški tim Klinike za ortopediju i traumatologiju UKC Srpske uradio je operaciju ugradnje vještačkog kuka, koristeći minimalno invazivni prednji pristup kuku.
Trenutno se ovaj tip operacije u Republici Srpskoj radi jedino u ovoj klinici, saopštili su iz UKC Srpske.
“Kod prednjeg minimalno invazivnog pristupa se ne pravi rez na mišićima, već se kuku pristupa kroz prostor između mišića. Na ovaj način, mišići koji služe kao stabilizatori kuka za njegovu normalnu funkciju pri hodu i ostalim pokretima, ostaju u stanju kao i prije operacije. Kod ostalih hirurških pristupa koji se koriste prilikom ugradnje vještačkog kuka, da bi hirurg pristupio kuku, mora da pravi rezove na tetivama mišića i /ili mišice, što znatno usporava postoperativni oporavak pacijenta”, naglašavaju u UKC Srpske i dodaju da su prednosti pomenute operacije su višestruke i dokazane, te prikazane u naučnim radovima.
Neke od njih su: manji postoperativni bol, manji gubitak krvi, potreba za transfuzijom krvi je veoma rijetka, ubrzana je rehabilitacija, oporavak i povratak svakodnevnim aktivnostima je brži, operativni ožiljak je manji, kraći je ostanak u bolnici, manja je mogućnost produženja operisane noge. Najbitnije prednosti su veća stabilnost kuka tako da je mogućnost postoperativnog iščašenja kuka svedena na minimum kao i prevencija hramanja. Za razliku od ostalih pristupa, kod prednjeg pristupa ne preporučuju nikakva postoperativna ograničenja funkcionisanja operisane noge, a takođe nisu potrebne nikakve modifikacije u kući kao sto su povišice za stolice i sl – navodi se u saopštenju.
Nakon operacije, pacijent je u mogućnosti da čučne, savija nogu onoliko koliko mu je bezbolno u kuku, da leži na boku bez potrebe razmicanja nogu jastukom, da sjedi na stolici, da hoda uz stepenice, prenosi Srpskainfo.
Prva operacija je urađena prije dva mjeseca, a cilj je da se u naredne dvije godine preko 50 odsto artroplastika kuka radi na ovaj način. Proteze koje se koriste su tehnički napredne i predstavljaju zadnju generaciju dizajniranih implantata, sa vijekom trajanja od 20 do 30 godina.