Važno njeno očuvanje: Pećina Vjetrenica zaslužuje da se nađe na Uneskovoj listi svjetske baštine
25.08.2023. | 18:43Ministar civilnih poslova u Savjetu ministara Dubravka Bošnjak istakla je danas da status zaštićenog područja pećine Vjetrenice datira još od 1950. godine, što svjedoči o prepoznatoj važnosti njenog očuvanja, izrazivši nadu da će tu vrijednost prepoznati i ekspertno tijelo i podržati pozitivan izvještaj i odluku Komiteta za svjetsku baštinu u narednoj godini.
Bošnjakova je danas prisustvovala u Ravnom radnom sastanku u okviru terenske misije tehničke evaluacije za uvrštavanje pećine Vjetrenica na Unesko Listu svjetske baštine, a koji se sprovodi pod okriljem Savjetodavnog tijela za Odbor za svjetsku baštinu Međunarodne unije za zaštitu prirode.
Pećina Vjetrenica se na Tentativnoj listi za BiH nalazi se od 2004. godine, što potvrđuje da je riječ o prioritetu zemlje kada je riječ o nominaciji značajnih kulturnih i prirodnih dobara za upis na Unesko Listu, saopšteno je iz Ministarstva civilnih psolova u Savjetu ministara.
Bošnjakova je istakla uspješnu saradnju stručnih timova i eksperata sa svim nadležnim institucijama u BiH u pripremi nominacijskog fajla za pećinu Vjetrenica.
Ona je izrazila nadu da će pećina Vjetrenica uspješno zadovoljiti kriterijume za upis na Unesko Listu svjetske baštine, te zahvalila prisutnim stručnjacima i institucijama za njihov doprinos i podršku ovom važnom cilju.
U saopštenju je navedeno da je pećina Vjetrenica posebno važna zbog hidroloških i hidrogeoloških karakteristika.
Kao jedna od najdužih pećina u BiH, sa specifičnim podzemnim tokovima i jezerima, Vjetrenica predstavlja dragocjeno stanište koje doprinosi očuvanju biološke raznolikosti.
Lokalna zajednica Ravno osnovala je javno preduzeće “Vjetrenica” koje je odgovorno za upravljanje i osiguranje kontinuiranog finansiranja za održavanje i redovne aktivnosti pećine, navedeno je u saopštenju.