Više zahtjeva nego usvajanja: Prošle godine u Srpskoj potpuno usvojeno samo pet mališana
14.05.2023. | 07:39Broj zahtjeva za usvajanje uvijek je veći od broja realizovanih, o čemu svjedoči podatak da je prošle godine u Republici Srpskoj potpuno usvojeno samo pet mališana. Razlog je, kažu iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite za BL portal, što većina djece bez roditeljskog staranja ima svoje biološke porodice, iz kojih su trenutno izuzeta.
U takvim situacijama, zapravo se čeka da dođe do osnaživanja same porodice, kako bi se dijete u nju moglo vratiti. Tako je, prema podacima Ministarstva zdravlja, prošle godine u Srpskoj ostvareno pet potpunih i dva nepotpuna usvojenja.
” U 2021. godini nije bilo potpunih usvojenja, a zabilježena su tri nepotpuna. Prethodnih godina, broj potpunih usvojenja uglavnom je bio između dva i šest, s tim što smo u 2017. imali i jedno inostrano usvojenje”, kažu iz Ministarstva zdravlja.
Podsjećaju da djeca bez roditeljskog staranja nisu samo mališani bez roditelja, već i djeca čiji su roditelji privremeno ili trajno spriječeni da obavljaju roditeljsku dužnost. Takva djeca nisu potencijalni usvojenici.
“Osim usvojenja, postoje i drugi oblici zbrinjavanja djece bez roditeljskog staranja, poput hraniteljstva. Zbrinjavanje u hraniteljsku porodicu je oblik zbrinjavanja mališana u porodicu koja mu obezbjeđuje zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, koja brine o ličnosti korisnika i pomaže mu u ostvarivanju njegovih prava i izvršavanju obaveza. Pravilnik o hraniteljstvu propisuje vrste i oblik zbrinjavanja u hraniteljsku porodicu”, napominju u Ministarstvu zdravlja Republike Srpske.
Iz Centra za socijalni rad Banjaluka za BL portal ističu da oni koji žele usvojiti dijete često nailaze na problem kako ispuniti sve potrbne uslove.
“U odnosu na prethodne godine, broj zahtjeva za usvajanje se povećavao, ali broj djece koja su usvojena nije. Oni koji žele da usvoje dijete podnose zahtjev Organu starateljstva, koji na osnovu priloženih dokaza utvrđuje da li su ispunjeni uslovi za usvojenje propisani zakonom. Usvojilac mora biti državljanin Republike Srpske, a izuzetno, usvojilac može biti i strani državljanin, ako za to postoje opravdani razlozi”, objašnjavaju za BL portal u Centru za socijalni rad Banjaluka.
U postupku za usvojenje Organ starateljstva će pribaviti mišljenje o postojanju uslova i podobnosti lica koje želi usvojiti dijete, a u taj proces uključene su brojne organizacije i stručnjaci, među kojima su i socijalni radnik, psiholog, ljekar, pedagog.
“Razlikujemo nepotpuno i potpuno usvojenje. Nepotpuno se odnosi na djecu koja su napunila pet godina, koja se više ne mogu potpuno usvojiti, a imena bioloških roditelja ostaju upisana u matičnu knjigu rođenih. Potpuno se može usvojiti samo dijete do pet godina starosti, koje nema žive roditelje ili su im roditelji nepoznati, odnosno koji su dijete napustili i više od godinu dana im se ne zna mjesto boravka”, napominju u Centru za socijalni rad.
Centar za socijalni rad, koji raspolaže svim podacima, u obavezi je da upozna potencijalne usvojitelje o svemu što je u vezi sa djetetom, kao i o nasljednim bolestima djeteta. Takođe, u obavezi su da i dijete upoznaju sa njegovim biološkim roditeljima, kada procijene da je za to došlo vrijeme.
Željka Pavlović, BL portal