Vladika Sergej u Drvaru: Uzalud sva carstva ako nema carstva Božijeg

27.01.2023. | 13:01

Uzalud sva carstva ako nema carstva Božijeg, koje je neprolazno, a zadobio ga je Sveti Sava svojom žrtvom i nesebičnom ljubavlju dajući sebe za srpski i pravoslavni rod, rekao je danas NJegovo preosveštenstvo episkop bihaćko-petrovački Sergije u Drvaru gdje je služio povodom hramovne slave.

Vladika je u besjedi podsjetio na život malog Rastka Nemnjića, koji je pobjegao na Svetu Goru, postao monah i dobio ime Sava.

On je napomenuo da se Sveti Sava odrekao sebe, kao dječak od 14 godina otišao u manastir i svoj narod učinio istinskim nasljednicima njega, njegovog oca i svih slavnih Nemanjića.

Vladika Sergije je dodao da je u ovom 21. vijeku mnogo bura i vjetrova, koje neprestano šamaraju i u kome svijet želi da uspostavi takozvani Novi svjetski poredak.

“Pokušali su i nama Srbima, nažalost i među nama pojedini poslije Drugog svjetskog rata, htjeli su da istrgnu ideologiju Svetog Save”, rekao je vladika Sergije.

On je ukazao na potrebu da se ljudi ugledaju na Svetog Savu, da istraju bez straha kojeg nema ako se vjeruje, što je ovaj svetitelj spoznao kao dječak od 14 godina i krenuo putem žrtve i podviga.

Vladika je rekao i da Sveti Sava treba da bude državni praznik, da je na ovom svetitelju i slavnim Nemanjićima unazad 800 godina zasnovana sva srpska istorija.

Hram Svetog Save u Drvaru, sagrađen je između 1932. i 1939. godine, za vrijeme sveštenomučenika Milana Banjca.

U ovom hramu, 1991. godine ustoličen je prvi episkop bihaćko-petrovački Hrizostom Jević.

U hramu postoji i kripta gdje su 1992. godine pohranjene mošti sveštenomučenika drvarskih Milana Banjca i Milana Golubovića, te mučenika stradalih zajedno sa njima u Risovačkoj jami, kod Krnjeuše u opštini Bosanski Petrovac.

Oznake: Drvar