Vršnjačko nasilje u Srpskoj: Za mnoge mladiće šamaranje djevojke nije nasilje

14.12.2023. | 14:10

Deset odsto srednjoškolaca u Republici Srpskoj od 5.700 ispitanih izjasnilo se da su bili žrtve vršnjačkog nasilja u prvom polugodištu, a 20 odsto je navelo da su bili žrtve tokom školovanja, izjavila je Ombudsman za djecu Republike Srpske Gordana Rajić.

Čak 40 odsto je reklo da poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja, tako da vršnjačkog nasilja definitivno ima rekla je Rajićeva i dodala da je istraživanje pokazalo da je najzastupljenije verbalno nasilje i soijalna isključenost, a da su učenici navodili da se to najčešće dešava u učionici.

-To znači da je neko od predstavnika škole prisutan za vrijeme jednog takvog nasilja, stvar je samo kako će odreagovati na to – rekla je Rajićeva. Ona je navela dva slučaja iz prakse da škole negiraju postojanje nasilja, te dodala da ima situacija da multisektorski tim kaže da u konkretnom slučaju nije bilo nasilja, a policija protiv maloljetnika podnosi krivičnu prijavu zbog teške tjelesne povrede.

– Znači ne možemo skrivati, bježati od problema i negirati da on postoji, već jednostavno moramo da preduzmeno sve što je u našoj moći i nadležnosti da smanjimo i imamo nultu stopu nasilja u školama – naglasila je Rajićeva.

Ona je napomenula da je istraživanje provedeno u svim srednjim školama u Srpskoj i izrazila je bojazan da je broj žrtava nasilja među učenicima veći.

-Bojim se da je situacija mnogo gora i da je broj od 10 odsto mnogo veći ako uzmemo u obzir osnovne škole jer je drugu godinu zaredom, kada je u pitanju institucija Ombudsmana za djecu, broj prijava koje se odnose na vršnjačko nasilje dominantan u odnosu na ostale povrede prava djeteta – navela je Rajićeva.

Izvršni direktor Instituta za razvoj mladih i zajednice “Perpetuum mobile” iz Banjaluke Srđan Ostojić rekao je da su rezultati koje dobija ova organizacija zabrinjavajući, te naveo primjer da više od 40 odsto mladića koji su učestvovali u istraživanju smatra da ošamariti djevojku nije forma nasilja.