Za bolji položaj: Srpska izdvojila 13 miliona za samozapošljavanje boraca
08.03.2022. | 13:32Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je da je prošle godine u Srpskoj izdvojeno 13 miliona KM za samozapošljavanje boraca.
Milunović je, odgovarajući na pitanje novinara šta je Vlada Srpske učinila za unapređenje položaja boraca, istakao da je mnogo učinjeno od 2006. godine.
“Prepoznat je i dio boraca koji nije imao staž osiguranja 15 godina i nije mogao ostavriti pravo na penziju. Vlada je svojom odlukom osigurala da se svima koji, zajedno sa učešćem u ratu, imaju 15 godina penzijskog staža, obezbijede primanja u visini najniže penzije”, rekao je on.
Milunović je dodao da je prošle godine izrađena i socijalna karta za borce mlađe od 60 godina, da je utvrđeno da ima dio ugroženih boraca, njih je sada u sistemu 10.002, te im je obezbijeđen mjesečni dodatak.
On je podsjetio da je juče zbog kovida isplaćeno po 100 KM iz Kompenzacionog fonda.
Resorni ministar naglasio je da je cilj da u narednom periodu bude utvrđena socijalna karta i za borce starije od 60 godina, te će se Vlada, shodno mogućnostima, opredijeliti da odredi i druge vidove pomoći.
On je napomenuo da postoji veliki spektar prava koja ima boračka populacija – invalidi najtežih kategorija dobili su veće invalidnine, obezbijeđena je banjska rehabilitacija za sve amputirce, paraplegičare i kvadriplegičare jednom godišnje, dok Vlada putem posebnih programa i dalje raspisuje poziv za banjsku rehabilitaciju porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida.
“Ti su iznosi povećani. Ranije su bili do 300.000 KM, a ove godine je za tu svrhu izdvojeno pola miliona KM. Ortopedska pomagala u Republici Srpskoj su riješena najbolje u regionu, a sami amputirci tvrde da su dostigli i evropski nivo jer sredstva koja dobijaju za pomagala su dovoljna za nabavku najboljih na tržištu”, rekao je Milunović.
Milunović je rekao da se sistem boračko-invalidske zaštite razvijao, unaprijeđen je u više navrata.
“Mislim da ćemo po završetku socijalne karte boraca starijih od 60 godina imati ciljnu grupu boraca koji najviše trebaju pomoć”, rekao je Milunović.
Milunović je naglasio da prioritet treba da budu najugroženiji borci koji trebaju veći vid pomoći.
“Najteže mi je kada kažu da su borci ugrožena kategorija…Oni nisu homogena grupa koja živi van vremena i prostora i sistema, da bi bila pod istim uslovima, ugrožena ili neugrožena. Borci su uključeni u sve strukture društva, većina ih radi ili je u penziji”, rekao je Milunović.
On je naveo da je 116.000 boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca su u penzijskom sistemu Republike Srpske, za šta Republika izdvaja ogromna sredstva.
Milunović je istakao da mnogim borcima prve kategorije, među kojima je i sam, a koji su zaposleni, ne treba ni borački dodatak.
“Imamo one koji su u stanju socijalne potrebe i imamo obavezu da ih prepoznamo i pomognemo im”, naglasio je Milunović.