Zašto Srbi poštuju Svetu Petku? Burna prošlost i čuda obilježavaju ovaj veliki praznik
08.08.2022. | 17:18Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas proslavljaju Svetu velikomučenicu posvećen prepodobnoj mučenici Paraskevi, poznatiju kao Trnova Petka. Ova svetica je veoma poštovana u našem narodu, posebno među Srpkinjama.
Uz Petkovdan odnosno praznik Sveta mučenica Paraskeva Rimska, kult prepodobne Paraskeve obilježava se i 8. avgusta, na dan prenosa njenih moštiju iz Bugarske u Srbiju. Tada se slavi još jedna svetiteljka, istog imena — Sveta mučenica Paraskeva Rimska. Zajednički praznik dvaju svetiteljki istog imena proslavlja se kao Sveta Petka Trnova.
Ko je svetiteljka koju pravoslavni narodi posebno poštuju?
Podsjetimo prvo, rodom Rimljanka, prepodobna mučenica Paraskeva, rođena u hrišćanskoj porodici, živjela je u drugom veku. Poslije smrti roditelja, koji su bili veoma imućni, sve naslijeđeno je podijelila sirotinji i zamonašila se.
Zbog vjere u Gospoda, zatvarana je, mučena i na kraju posečena mačem, po naređenju kneza Tarasija, oko 140. godine.
Po nalogu bugarskog kralja Asena prenesena je u Trnovo i sahranjena u crkvi nazvanoj njenim imenom.
Dva vijeka poslije smrti Svete Petke, Carigradom i okolinom su vladali krstaši, pa je bugarski car, Jovan Asen, 1238 godine izmolio od krstaša da tijelo Svete Petke prebaci u njegovu prestonicu Trnovo. Da bi potom mošti bile prebačene u Rumuniju. Turci osvajaju Rumuniju 1396. godine.
Burna istorija će ispisati i velike priče. Posle Kosovskog boja, koji se desio, 1389. godine, na čelo Srbije dolaze kneginja Milica Hrebeljanović i despot Stefan Lazarević, žena i sin velikog kneza Lazara, a Bajazit dolazi na čelo Osmanskog carstva. Kneginja Milica 1398. godine uspijeva da izmoli dozvolu sultana Bajazita da mošti velike svetiteljke donese u Srbiju. I uspjela je.
Mošti Svete Petke ostale su u Srbiji sve do 1521. godine, kada ih je Sulejman Veličanstveni odnio u Carigrad. I tamo su se dešavala čuda. Godine 1641. rumunski vojvoda Vasilije Lupul, gospodar Moldavije, uspio je da dobije mošti Svete Petke i prenese ih u grad Jaši, gde i danas počivaju.
A Srbi poštuju i Svetu Petku Trnovu i Svetu Petku Rimljanku. Srećan praznik.