Zbog čega su se najčešće kvarila vozila u BiH
23.02.2021. | 22:21Elektronika, izduvni sistemi, upravljački mehanizam i sistem prenosa uzroci su oko 80 odsto svih kvarova na vozilima čiji su se vlasnici obratili za pomoć u 2020. godini, objavio je BIHAMK.
U izvještaju se navodi da se najveći broj kvarova tokom prošle godine upravo odnosi na elektroniku sa ukupnim učešćem od 35,09 odsto, na drugom mjestu najčešćih kvarova su motor i izduvni sistem s učešćem od 22,86 odsto.
Na trećem mjestu najčešćih kvarova se nalazi upravljački mehanizam i sistem vješanja sa učešćem od 10,37 odsto.
Uzroci kvara iz oblasti elektronike odnose se najčešće na startnu bateriju, elektropokretač, generator, svjećice, transformator napona – bobina, napojni kablovi i sl. Pored toga uzrok kvara može biti i neispravan osigurač, elektromagnetni prekidač (relej), grijači kod dizel motora, određeni senzori, aktuatori i sl.
“Zbog velikog broja električnih sklopova i start/stop sistema kod novijih vozila, startne baterije (akumulator) u vozilima su jako opterećene, još ako je pri tome i profil vožnje neodgovarajući, životni vijek startne baterije može biti značajno skraćen. Bilo kakvo korištenje potrošača (radio, klima uređaj i dr.) u momentu kada pogonski agregat (motor) nije aktivan, dovodi do većeg pražnjenja startne baterije, što potražuje dopunjavanje startne baterije putem generatora. Sva punjenja i pražnjenja kulminiraju skraćivanjem vijeka trajanja startne baterije”, navodi se u izvještaju.
Kvarovi koji se odnose na motor i izduvni sistem najčešće su uzrokovani potrošenim vitalnim dijelovima motora (istrošenost klipnih zaptivnih prstenova i košuljice cilindra, zaptivača) što se manifestuje povećanom potrošnjom ulja i/ili goriva kao i lošijim perfomansama vozila (snaga, ubrzanje, obrtni moment), a može doći i do pregrijavanja i zabravljivanja motora.
“Nekvalitetno gorivo takođe utiče na proces sagorjevanja, a samim tim i na pojavu „čađi“ na sjedištima ventila, brizgača, što može u potpunosti blokirati rad određenih brizgača. Takav motor ima nepravilan rad (nepotpuno sagorjevanje) što direktno utiče i na sistem naknadne obrade izduvnih gasova, tj. rad katalizatora, filtera krutih čestica i sl. Manifestuje se začepljenje navedenih sistema, kvar na turbo punjaču, EGR ventilu i sl. Važno je da se kod novijih vozila (motora) toči kvalitetno gorivo, čime se produžava radni vijek navedenih komponenti”, navodi se, prenosi “Mondo” portal.
BIHAMK ističe da su kvarovi na vozilima uzrok oko pet odsto saobraćajnih nezgoda u BiH.
“Povećanje broja registrovanih motornih vozila prati i povećanje potražnje za uslugama pomoći na putevima, međutim u 2020. godini je to izutzetak. Naime, u prvom kvartalu 2020. godine počela je pandemija korona virusa zbog koje je u većem dijelu godine bilo onemogućeno ili ograničeno kretanje ljudi u BiH”, navodi BIHAMK.
U provedenom istraživanju obuhvaćeno je i statistički obrađeno blizu 50.000 intervencija na vozilima nosivosti do 3,5 tona svih marki i modela zastupljenih na tržištu BiH, koje je BIHAMK obavio u 2020.godini.