Zdravstvene ustanove muku muče da zadrže bijele mantile: Hitno zalediti sporazum o slanju medicinara u Njemačku
01.09.2022. | 08:29Agencija za rad i zapošljavanje BiH već godinama pomaže medicinarima da što lakše dođu do posla u Njemačkoj, a zdravstvene ustanove u Srpskoj i FBiH, koje svakodnevno muku muče da zadrže bijele mantile, apeluju na to da bi primjenu sporazuma, koji odvlači prijeko potrebni kadar, trebalo što prije zalediti.
Riječ je o projektu koji Agencija već godinama sprovodi na osnovu sporazuma o posredovanju u zapošljavanju medicinskih radnika sa Saveznom agencijom za rad Njemačke. Agencija za rad i zapošljavanje BiH sprovodi još jedan program, takozvani “poznati poslodavac” koji se realizuje sa zdravstvenim ustanovama iz Njemačke.
Kako se to odražava na zdravstveni sistem BiH može se zaključiti iz poražavajućih podataka Agencije, prema kojima je od 2013. do 2020. godine BiH napustilo 5.858 medicinskih radnika i njegovatelja koji su zaposlenje pronašli u Njemačkoj. Stručnjaci u oblasti zdravstva saglasni su da su pomenuti ugovori štetni po zdravstveni sistem BiH te da bi ih trebalo stopirati, makar na određeni period, budući da medicinski kadar iz dana u dan postaje sve deficitarniji na domaćem tržištu rada.
Direktor bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu Nebojša Šešlija kaže da se tokom perioda pandemije najbolje pokazalo koliko je medicinski kadar deficitaran.
– U tom periodu sa biroa za zapošljavanje bili su povučeni svi raspoloživi kapaciteti, što dovoljno govori o samom problemu. Iako bolnica “Srbija” u proteklom periodu nije imala značajan odliv zdravstvenih radnika u Njemačku posredstvom Agencije, smatram da je taj sporazum trenutno veoma štetan, jer domaći zdravstveni centri već zapošljavaju i prekvalifikovane radnike – kazao je Šešlija i dodao da bolnica na čijem je čelu ima dovoljno medicinskih sestara i tehničara, ali da su im dodatni ljekari dobrodošli.
I direktor zvorničke bolnice Ivan Popović istog je stava.
– Taj sporazum definitivno nije dobar potez za zdravstveni sistem Srpske i FBiH. Treba naći način da zadržimo sve naše radnike, da ovdje rade, stvaraju porodicu i doprinose boljoj i kvalitetnijoj zdravstvenoj zaštiti stanovništva. Država ne treba da pomaže radnicima da odu, već da se neprestano trudi da stvori što bolje uslove za rad i život, kako ljudi ne bi razmišljali o odlasku u inostranstvo – kazao je Popović i dodao da u posljednjih pet godina nemaju problema sa odlaskom radnika u inostranstvo, da se radi o jedan, dva sporadična slučaja godišnje.
Da su sporazumi sa Njemačkom štetni saglasan je i zamjenik generalnog direktora Univerzitetskog kliničkog centra RS Nenad Stevandić, prenosi Glas Srpske.
– Ne možemo nikom zabraniti slobodu kretanja, ali moram priznati da je to loš sporazum i za RS i FBiH. U stvaranje medicinskog kadra ulažemo milionska sredstva, a Njemačka taj kadar praktično dobija besplatno. Najbolje rješenje je da kod nas budu poboljšani uslovi rada i da budu podignute plate, jer ako posredovanje ne bude radila Agencija, radiće neko drugi – rekao je Stevandić.
Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Nikola Crnčević kaže da odliv kadra svaku zemlju dovodi u nezavidnu situaciju te da je to naročito problem u zdravstvenom sistemu, koji je jedan od najznačajnijih stubova svakog društva.
– Pozivam sve nosioce vlasti da daju sve od sebe i poboljšaju ekonomski i socijalni status zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti da bi koliko-toliko bio spriječen odliv radnika. Taj sporazum sa Njemačkom BiH bi na određeni period morala zalediti, jer ukoliko bi se to desilo, sigurno bi dobar dio radnika zadržali. Nikom ne možemo zabraniti da ode gdje mu je bolje, ali ne mora baš državna agencija da učestvuje u tome – rekao je Crnčević i naglasio da zapošljavanjem medicinara u Njemačkoj ne gubimo samo zdravstvene radnike, već stanovništvo u cjelini.
Građani ne trpe
Nikola Crnčević tvrdi da, uprkos tome što BiH ostaje bez kvalitetnih medicinskih radnika, zdravstveni sistem za sada ne trpi.
– Domaće zdravstvene ustanove trenutno imaju dovoljno kadra da mogu obavljati sve usluge, a svi zaposleni ulažu maksimalne napore da građanima pruže najbolju moguću zdravstvenu zaštitu – kazao je Crnčević.