Žene u Srpskoj nisu sigurne: Za pola godine prijavljeno više od 5.000 slučajeva nasilja

03.12.2024. | 14:21

U Republici Srpskoj je u posljednjih šest godina ubijeno 19 žena, a u prvoj polovini ove godine prijavljeno je oko 5.000 slučajeva nasilja nad ženama, rekla je direktor Džender centra Republike Srpske Mirjana Lukač.

Lukačeva je prije početka konferencije upriličene povodom globalne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” u Banjaluci, navela da je u porastu nasilje nad ženama, te da je u posljednje 24 godine u Republici Srpskoj ubijeno 119 žena.

“Na današnjoj konferenciji ćemo govoriti o krivično-pravnom zakonodavstvu i njegovom odgovoru na porast nasilja. Svjedoci smo i porasta nasilja među mladima, kao i vršnjačkog nasilja”, rekla je Lukačeva novinarima.

Ona je navela da su djeca direktne ili indirektne žrtve nasilja u svakoj zajednici u kojoj se ono dešava, te da sa njima treba posebno raditi.

Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Selma Čabrić istakla je nadležno ministarstvo svake godine učestvuje u obilježavanju kampanje “16 dana aktivizma”.

“Porast nasilja je na globalnom nivou, mi nismo izuzetak. Ono što radimo u ovih 16 dana aktivizma, ali i tokom cijele godine, jeste da dižemo glas, da promovišemo nenasilno ponašanje. Republika Srpska ima nultu stopu tolerancije na sve vrste nasilja”, istakla je Čabrićeva.

Čabrićeva je ukazala na Zakon o zaštiti žena od nasilja, te podsjetila da se mnogo pažnje posvećuje prevenciji, jer svakom smrtnom ishodu obično predstoji dugogodišnje nasilje.

“Nastavićemo sa radom i svim silama se truditi da žrtve nasilja budu zaštićene. Svi subjekti zaštite u lokalnim zajednicama moraju biti uključeni u protokol o saradnji, jer tako pravimo lanac institucionalne zaštite”, naglasila je ona.

Predstavnik organizacije “UN žene” u BiH DŽo-En Bišop navela je da svakih deset minuta u svijetu bude ubijena žena ili djevojka, a ubice su intimni partneri ili članovi porodice.

“Ta brojka je isuviše visoka. U svijetu svaka treća žena ili djevojka bar jednom u životu doživi neku vrstu nasilja, a u BiH je taj procenat još veći. Evo i sada, kada obilježavamo `16 dana aktivizma` u Mostaru je ubijena žena. Treba da se pozabavimo pokretačima nasilja i moramo više raditi sa muškarcima i dječacima, jer je njihovo učešće presudno da se smanji nasilje”, rekla je Bišopova.

Konferenciju posvećenu rodno zasnovanom nasilju u Banjaluci organizuju DŽender centar Republike Srpske, “UN žene”, Misija OEBS-a u BiH, Ambasada Italije u BiH i Fondacija “Udružene žene”.