Život kraj gudronske jame u Modriči: “Od djetinjstva se sjećam požara i mirisa hemikalija”

05.09.2024. | 10:44

Gudronska jama u Modriči jedna je od nekoliko crnih ekoloških tačaka u Republici Sprskoj. Nedavni požar i posljedično zagađenje stavili su ovaj problem u fokus javnosti. Međutim, Modričani s ovom crnom rupom i njenim posljedicama žive već godinama.

Ni sada, nakon najnovijih obećanja, ne gaje nadu da će problem biti riješen niti jama sanirana.

Jovica Sjeničić, poznati prirodnjak i aktivista, član Upravnog odbora Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke s porodicom živi u blizini gudronske jame.

Smrad je ušao u domove u krugu od 20 kilometara

Priča da je požar koji je aktivirao isparenja i zagađenja, prema saopštenju nadležnih, krenuo od privatne kuće u blizini jame, vjerovatno od paljenja smeća (što je isto štetno i zabranjeno) pa se to spaljivanje otelo kontroli. Zapalila se prvo njiva, a poslije je požar zahvatio baru u sklopu koje se nalazi gudronska jama. Posljedice su se osjetile odmah iste večeri i narednog dana.

“Prvo se osjetio jak i oštar miris hemikalija koje su gorile ili se isparavale i čestica čađi. Ušlo je u kuće i stanove u krugu od oko 20 km2. Narednih dana saznali smo da smo udisali kancerogene gasove, a poslije toga, da se njihova koncentracija jako sporo smanjivala u vazduhu što je još katastrofalnije, jer smo praktično danima bili izloženi tim štetenim gasovima i česticama u vazduhu”, kaže Sjeničić za Mondo.

“Da su oni koji su odgovorni imali namjeru da riješe problem, riješili bi ga do sad”

U blizini gudronske jame, prema procjeni mjesne zajednice, živi oko 2.000 stanovnika i to je stanovništvo koje je direktno ugroženo.

“Indirektno, a to su pokazala mjerenja kvaliteta vazduha, ugroženo je stanovništvo centra i najbližih sela, znači prostor na kome živi najmanje 10.000 ljudi moguće da je bio izložen ovim štetnim uticajima”, navodi Sjeničić.

Oko same jame nalaze se poljoprivredne parcele, a u blizini je i javno izvorište vode za piće! Do sada niko nije istražio kako zagađenja iz ove jame utiče na vazduh, vodu i poljoprivredu, na drugi živi svijet.

“Koliko mi je poznato, istraživanja nije bilo, jedino se njima može izmjeriti uticaj na ljude i životnu sredinu. Ovo je prvi put da su urađena mjerenja čiji su rezultati katastrofalni. Ono što se treba uraditi jeste statistika broja oboljelih koji se mogu dovesti u vezu sa uzročnicima koje imamo ovdje, međutim bolesti koje se razvijaju kod izloženosti ovakvim zagađivačima sporo se razvijaju”, smara Sjeničić.

Za njega, njegovu porodicu i druge Modričane može se reći da cijeli život žive sa sviješću o ovom problemu i zagađenju vazduha. Što je najgore, generacije koje dolaze takođe će se suočiti sa istim nevoljama ako se problem ne riješi, prenosi Mondo.

“S obzirom da se još kao dijete sjećam požara oko jame i problema sa neprijatnim mirisom, priča o curenju sadržaja jame na okolno zemljište i sl. problem je tu prisutan nekoliko decenija. Prije je bilo i većih požara, a moguće i izlivanja sadržaja na okolno zemljište”.

“Produžavanje agonije”

Nakon požara lokalna vlast je sazvala štab za vanredne situacije i proglasila vanredno stanje, a nakon toga preduzela mjere na osnovu svojih nadležnosti, a to je ispitivanja kvaliteta vazduha, vode i tla, gašenje požara i zasipanje prostora oko jame u cilju sprječavanja isparenja nakon gašenja požara.

Republičko nadležno ministarstvo poslalo je delegaciju u posjetu Modriči i organizovalo sastanke i sa predstavnicima rafinerije, gdje se pokazala spremnost da se ide u rješavanje problema.

“Sve ovo biće samo produžavanje ove agonije ukoliko se nakon ovog ne prisutpi uklanjanju jame”, jasan je Sjeniččić

“Nažalost, javnost nije svjesna opasnosti i teško je u relativno maloj zajednici ljude animirati da se aktivno uključe u pritiske prema nadležnima za rješavanje problema. Samo u tim okolnostima možemo se nadati da se problem trajno riješi. Da su oni koji su odgovorni imali namjeru da riješe problem, riješili bi ga do sad, tako da se od njih ne nadamo nikakvoj konkretnoj akciji, niti im više vjerujemo”, zaključuje ovaj Modričanin.

Štab za vanredne situacije u Modriči ukinuo je 30. avgusta interventne mjere nakon, kao su saopštili, znatnog pada koncentracije zagađujućih materija u vazduhu izmjerenih u centru grada i u blizini gudronske jame, gdje je 14. avgusta izbio požar. Rečeno je da je vazduh i dalje kontaminiran, ali u odnosu na prethodni period “višestruko manje”.-