Analitičar ukazao: Nove tehnologije troše mnogo struje
24.01.2025. | 16:44Analitičar Ivan Miletić ukazao je danas da svijetu zbog novih tehnologija koje zahtjevaju mnogo veću količinu električne energije prijeti problem nedostatka električne energije, tzv. električna suša i naglasio da su upravo zbog te rastuće potrebe bitni novi izvori energije, poput nuklearne.
Miletić je to rekao za Tanjug komentarišući izjavu Ilona Maska da sljedeća velika suša neće biti izazvana nedostatkom vode, već elektične energije jer upotreba novih tehnologija zahtjeva mnogo veću količinu struje.
To je, dodaje Miletić, razlog zbog kojeg je svijet došao u situaciju da mu preti “električna suša”. Poručio je da je neophodan drugačiji pristup razmišljanja o energiji i transferu energije, zamjeni kablovske strukture što mnoge zemlje već rade zato što u današnje vrijeme nova tehnologija može da ide kroz optički kabl, a ne samo kroz bakarni.
Na pitanje da li svijetu prijeti energetska kriza prije električne krize s obzirom na to da je predsjednik SAD Donald Tramp u Americi uveo energetsku vanrednu situaciju, Miletić je rekao da energetska kriza, koja je izazvana sukobima na Bliskom istoku i u Ukrajini, već uveliko traje.
“Mi smo uveliko u energetskoj krizi i odluke koje su donete o toj tranziciji energetike razlika nije različita od onoga kada se prešlo sa parnih mašina na mašine sa motorom na unutrašnje sagorevanje. Novo vreme zahteva novo razmišljanje o drugim izvorima energije”, poručio je Miletić.
Naveo je da je upravo zbog prevelike upotrebe električne energije potrebno da se pronađi novi izvori energije, ocjenivši da je nuklearna energija najodrživija za rješavanje problema na koji je i Mask uporozio.
“Sve ostalo je dobra dopuna, ali o ovome moramo dobro da razmišljamo naročito što su donete velike odluke da se ukinu termoelektrane na ugalj. To je veliki broj zemalja ukinuo, i taj izvor energije se gasi i mora da se zameni novim izvorom”, poručio je analitičar.
Miletić je rekao da je u Evropi taj problem najviše izražen zbog energetske tranzicije koja je uveliko u toku sa gašenjem termoelektrana, kao i odlukom Njemačke da neće kopati ugalj.