Banjalučka kompanija smanjila “apetite”! Janjetović od Srpske traži 10 miliona KM
11.10.2023. | 16:08Banjalučka kompanija „Tamaris“ u vlasništvu Milorada Janjetovića koja je prije nekoliko godina tužila Republiku Srpsku za nevjerovatnih 242 miliona KM, smanjila je svoj zahtjev na „svega“ deset miliona KM i ponudila Srpskoj mirno rješenje spora.
Riječ je o tužbi koju je „Tamaris“ podnio još 2016. godine, jer nije mogao koristiti državno zemljište u Bajincima kod Srpca za koje je dobio koncesiju.
U međuvremenu je doneseno nekoliko presuda i spor je ponovo vraćen na početak pred Okružni privredni sud.
„U ponovnom postupku juče je održano pripremno ročište, a zbog pokušaja mirnog rješenja spora ono je odloženo i zakazano za početak decembra“, kazali su za CAPITAL-u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.
Advokat kompanije „Tamaris“ Dalibor Pejaković za CAPITAL je rekao da je umjesto 242 miliona KM, njegov klijent spreman da prihvati daleko manju cifru koja iznosi oko 10 miliona maraka.
„Mi smo smanjili tužbeni zahtjev na iznos koji smatramo realnim, pa je zbog toga tuženi tražio odgodu kako bi vidio da li postoji mogućnost mirnog rješenja spora. Moj klijent je odlučio da to smanji i zbog RS, jer smatra da bi to bilo veliko opterećenje za budžet, kao i zbog njegove prošle i buduće saradnje sa državom i lokalnim organima“, rekao je Pejaković.
Podsjećamo, „Tamaris“, koji je u vlasništvu Milorada Janjetovića je, prema koncesionom ugovoru potpisanom 2007. godine, planirao da proširi svoj biznis na državnom zemljištu površine 187 hektara u Bajincima kod Srbca.
„Tamaris“ je u tužbi naveo da je od samog zaključenja ugovora imao problema oko ulaska u posjed zemljišta ističući da je u ovom sporu pokušan i dogovor putem Arbitražne komisije za koncesije, ali da od toga nije bilo ništa.
S druge strane, Pravobranilaštvo RS koje zastupa Srpsku je tužbu osporilo u cijelosti predlažući da se ona odbije kao neosnovana ističući da je „Tamaris“ prilikom zaključenja ugovora bio upoznat sa pravnim stanjem zemljišta koje se daje u koncesiju, odnosno postojanja upisa MZ Bajinci na što je pristao.
„Nije jasno zbog čega se tužilac poziva da je pretrpio štetu, kao i da nije uveden u posjed, jer je 2011. godine sproveden postupak uvođenja koncesionara u posjed. Takođe, u ovom predmetu je nastupila zastara za naplatu potraživanja, računajući od dana zaključenja ugovora do dana podnošenja ove tužbe“, navelo je Pravobranilaštvo koje je uložilo i protivtužbu.
U ovom sporu Okružni privredni sud je 5. juna 2020. godine donio presudu kojom je odbijen i tužbeni i protivtužbeni zahtjev.
Uslijedile su žalbe obje strane, a nakon presude Višeg privrednog suda uložena je i revizija Vrhovnom sudu koji u jednom dijelu predmet vratio na ponovno suđenje.