BiH bilježi “tanku” spoljnotrgovinsku razmjenu sa Rusijom i SAD: Kako do tamošnjih kupaca?
26.12.2024. | 19:58Masovniji izlazak na rusko i američko tržište, sa kojima BiH ove godine bilježi tanku spoljnotrgovinsku razmjenu, bio bi spas za domaće privrednike koji, smatraju upućeni, samo ujedinjeni mogu doprijeti do tamošnjih kupaca.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, od januara do kraja novembra ove godine u Rusiju, odakle je stigla roba vrijedna 128,952 miliona maraka, poslato je proizvoda “teških” 63,909 miliona KM. BiH je, ako je suditi po podacima UIO, na rusko tržište najviše plasirala farmaceutskih proizvoda.
Istovremeno, na tržište Sjedinjenih Američkih Država (SAD), odakle su uvezeni proizvoda u vrijednosti od 176,636 miliona maraka, plasirana je roba vrijedna 139,695 miliona KM, uglavnom oružje i municija. Za razliku od izvoza, BiH je iz ova oba strana tržišta u proteklom periodu najviše uvezla mineralnih goriva i ulj, te destilacionih proizvoda.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić istakao je za “Glas Srpske” da je plasman domaćih proizvoda u Rusiju i SAD tanak, na šta utiče više faktora.
– Naš trenutno najveći spoljnotrgovinski partner je Evropska unija. Međutim, ova kriza je pokazala da oslanjanje na, uslovno rečeno, jedno tržište kao što je EU sa sobom uvijek nosi određene rizike. Osvajanje novih tržišta je imperativ. Rusko i američko tržište nude ogromne mogućnosti – kazao je Ćorić.
Dodao je da je saradnja sa Rusijom u vrijeme bivših sistema imala samo određene kanale, koji se prije svega odnose na državne poslove.
– Rusko tržište je dosta zahtjevno bez obzira o kojoj robi je riječ. Njihov standardi su posebno rigorozni, procedure za ulazak robe su dugotrajne, a veliku ulogu na naša preduzeća, koja nisu imala volje i snage da se bore za rusko i američko tržište, sigurno ima i geografska udaljenost – rekao je Ćorić.
Domaći privrednici mogu samo zajedničkim snagama, naglasio je on, dospjeti na neko od ta dva tržišta.
– Uzimajući u obzir situaciju u Evropskoj uniji i trnovit put do Rusije i SAD, domaći privrednici će se morati okrenuti kineskom, indijskom i tržištima sjeverne Afrike. Sve ovo je dobra opomena da bi se trebalo razmišljati šire, a ne samo se oslanjati na zemlje iz okruženja – rekao je Ćorić.
Predsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić smatra da ne bi trebalo zanemariti kupce iz regiona, koliko god da su Rusija i Amerika obećana tržišta.
– Suština ekonomije je u lakšem i jeftinijem transportu. Domaće kompanije koje rade sa EU i dalje imaju narudžbi iz razloga što tamošnje kompanije gube partnere unutar Evropske unije. Međutim, svako novo tržište je dobrodošlo, posebno sada kada se partneri iz okruženja suočavaju sa određenim problemima – kazao je Jašarspahić, dodajući da bi akcenat trebalo staviti i na tržište Mediterana, koje je blizu.
Prema njegovim riječima, mediteransko tržište obuhvata sve zemlje oko Sredozemnog mora.
– U Rusiju su nekad išle jabuke i farmaceutski proizvodi, dok je u Ameriku ranije plasiran namještaj iz BiH. Međutim, ova dva tržišta su veoma daleko i troškovi transporta su ogromni. Trenutno naša dijaspora koja živi u Americi i dalje je vezana za vodu, kafu i druge proizvode iz BiH, ali to je sve sitno, jer ekonomiju opravdava biznis sa velikim brojevima – kazao je Jašarspahić.
Plasman
Prema podacima UIO, BiH je od januara do kraja novembra prošle godine na američko tržište plasirala robu u vrijednosti od 112,138 miliona maraka, dok su u BiH u istom periodu stigli prekookeanski proizvodi teški 228,271 milion KM. Istovremeno, Rusija je u BiH plasirala robu vrijednu 158,143 miliona KM, dok je izvezla 83,014 miliona KM proizvoda.