BiH mora pratiti nove svjetske trendove: Energetska tranzicija – izazov i šansa
09.05.2022. | 19:43Predsjednik Komiteta BiH Međunarodnog savjeta za velike električne sisteme /BHK CIGRE/ Edhem Bičakčić izjavio je danas da energetski sistemi širom svijeta prolaze duboke promjene, te da proces energetske tranzicije predstavlja izazov, ali i šansu.
BHK CIGRE je organizovao u Sarajevu okrugli sto o temi “Tranzicija energetskog sektora u BiH”, koji je okupio predstavnike tri elektroprivrede u BiH i brojne stručnjake iz energetike.
Prelaz sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije događa se kroz energetsku tranziciju, a najvažnija velika promjena koju prolaze energetski sistemi je dekarbonizacija.
To je postepena promjena strukture proizvodnih kapaciteta električne energije koja se odigrava uz povećavanje učešća obnovljivih izvora, prije svega sunca i vjetra.
BiH, naglasili su iz BHK CIGRE, mora pratiti te nove svjetske trendove.
“Energetska tranzicija je top-tema i za parisku CIGRE, našu matičnu kuću, tako da će učesnici 49. savjetovanja u Parizu u avgustu diskutovati i o tome”, rekao je Bičakčić.
On je naveo da je to, prije svega, odgovorna politika dekarbonizacije kao reakcija na klimatske promjene i pokušaj da se stvari drže pod kontrolom koliko je moguće.
Proces podrazumijeva i aktivniju upotrebu obnovljivih izvora energije, što je za BiH posebno interesantno jer je na samom početku kada je riječ o korištenju energije sunca i vjetra, a potencijali su mnogo veći, istakao je Bičakčić.
Prema njegovim riječima, tu su i pametne mreže, upravljanje tim sistemom i posebno odgovori na današnje izazove u okolnostima kada su cijene struje otišle visoko.
Navodeći da je to istovremeno šansa i izazov, Bičakčić je rekao da oni koji to budu prepoznali kao šansu mogu ubrzano obezbijediti razvoj u svojoj sredini.
Pomoćnik ministra za energetiku u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Admir Softić govorio je o regulatornom okviru, odnosno međunarodnim obavezama BiH kada je riječ o energetskom sektoru.
“Zajedno s nadležnim entitetskim ministarstvima i Vladom Brčko distrikta sprovodimo ukupnu reformu tranzicije energetskog sektora”, naveo je Softić.
On je konstatovao da je BiH potpisnica više međunarodnih sporazuma, a da je najvažniji ugovor o uspostavljanju Energetske zajednice, zatim Pariski sporazum, te Sofijska deklaracija, kojom se BiH opredijelila za dekarbonizaciju do 2050. godine.
“BiH trenutno priprema desetogodišnji integrisani energetsko-klimatski plan koji će definisati sve ciljeve na putu energetske tranzicije”, rekao je Softić.