“Blumberg” ocjenjuje: Njemačka ekonomija pada i za sobom će povući cijelu Evropu
16.12.2024. | 16:23NJemačka ekonomija je u padu i za sobom će povući cijelu Evropu – ocjenjuje američka agencija “Blumberg”.
Prema navodima agencije, NJemačkoj su potrebne radikalne reforme, ali njemački političari za to još nisu spremni.
NJemačka ekonomija stagnira već pet godina i postalo je pet odsto manja u poređenju sa onim što bi moglo biti da se nastavio trend rasta prije pandemije korone.
Privreda NJemačke pretrpjela je strukturne udarce poput gubitka jeftinih ruskih energetskih resursa i gubitaka automobilskih divova “Folksvagena” i “Mercedes-Benc grupe”.
Pad njemačke konkurentnosti doveo je do toga da svako domaćinstvo izgubi do 2.500 evra godišnje – navodi “Blumberg”.
“NJemačka ne pada preko noći. To je ono što scenario čini tako zastrašujućim. Ovo je vrlo spor i dugotrajan pad, a Evropa se ruši zajedno sa njom” – ističe Ejmi Veb, osnivač i glavni izvršni direktor konsultantske firme “Futura tudej Institut”.
NJemačka gubi veliki dio svoje energetski intenzivne proizvodnje, a izvoz pada jer nestabilnost odvraća firme od unutrašnjih ulaganja.
Dok se životni standard pogoršava, glasači traže nekoga koga će okriviti, a društvene napetosti tjeraju talente koji su zemlji preko potrebni. Otrovni koktel opreza i ogorčenosti proširiće se Evropom, ocjenjuje “Blumberg”.
U tekstu se navodi da Evropa treba NJemačku, ali su godine loših odluka i neuspjeha uništile njemački ekonomski model.
Kako bi oživjela konkurentnost, NJemačka će morati da potroši više novca, povećavajući godišnja ulaganja u infrastrukturu i druge javne projekte za oko trećinu – na 160 milijardi evra, procjenjuje američka agencija.
Viši makroekonomski strateg “Rabobanke” Stegan Kopman smatra da “brza deindustrijalizacija NJemačke zahtijeva duboko promišljanje o tome što zapravo znači `njemačka privreda`”.
Ekonomisti predviđaju da će nekada hvaljena automobilska industrija u NJemačkoj izgubiti tržišni udio i ubrzati prebacivanje proizvodnje u inostranstvo.
Kao rezultat toga, u sljedećih deset godina ovaj sektor će izgubiti do 40 dodatne vrijednosti.
Istovremeno, najveći proizvođač čelika u NJemačkoj “Tisenkrup”, osnivač industrije u zemlji, planira da smanjiti broj zaposlenih u željezarama za čak 40 odsto.