Brisel panično traži izlaz iz energetske krize: Dosta zemalja ostalo bez ruskog gasa
01.09.2022. | 21:33Trinaest država, članica Evropske unije, potpuno ili djelimično “odsječeno” je od isporuka ruskog gasa nakon obustave rada gasovoda “Sjeverni tok”. Istovremeno, Brisel želi da ograniči cijene i potrošnju energije. U Srbiji je, od danas, struja skuplja za 6,5 odsto.
Dok Rusija tvrdi da ima zalihe gasa za stotinu godina, članice Evropske unije traže izlaz od zavisnosti od Rusije.
Za Ursulu fon der Lajen, predsjednicu Evrospke komisije, rješenje je proizvodnja energije vjetra, kao način da se region oslobodi od ruskog gasa.
“Sa ciljevima koji su postavljeni danas, priobalni vjetar Baltičkog mora do 2030. pokriće potrošnju energije oko šest miliona domaćinstava”, pojasnila je.
S obzirom na to da Evropa ima stotine miliona stanovnika, ova računica je zanemariva.
Istovremeno, i Turska namjerava da postane “energetski koridor” za Evropu koja je zaglibila u energetskoj krizi, smatraju turski stručnjaci.
“Turska ne želi samo da bude energetski koridor. Ona zapravo želi i da stvori okruženje u kojem može da skladišti energiju, preispituje i prodaje energiju”, rekao je Ragip Kutai Karaca, profesor međunarodnih odnosa Univerziteta Aidin.
Međutim, u praksi, i njihova računica, nije realna.
“Obim, godišnji obim TANAP-a, je 16 milijardi kubnih metara. Dakle, kada se uporedi sa snabdijevanjem Rusije, na primer, koja je isporučivala skoro 155 milijardi kubnih metara evropskim zemljama, to je ništa, nije ni blizu 20 odsto”, ističe Ufuk Olgun, energetski stručnjak iz Turske.
Od danas u Srbiji cijena struje za domaćinstava i male kupce, viša je za 6,5 odsto. Јavni sektor dužan je da izradi planove za uštede, jer su na uvoz struje u avgustu potošili 94 miliona evra.
“Ako mi sad dođemo u situaciju da u decembru damo pola milijarde evra za električnu energiju, onda nema dileme da je neophodno da štedimo”, navodi Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike Srbije .
U Republici Srpskoj, kada je riječ o najtraženijem energentu – struji, situacija je stabilna, poručuje predsjednik Vlade Radovan Višković. Međutim, za štednju, građani će biti nagrađeni.
“Ta domaćinstva i te ljude posebno ćemo da stimulišemo, zavisno od procenta koliko oni uštede kilovata u odnosu na isti mjesec prošle godine. Neki će doći poziciju da budu oslobođeni u cijelosti od uplate”, pojasnio je Višković.
Uz povećanje cijena gasa i struje u većem broju evropskih zemlja od danas su na snazi i rigorozne mjere rezanja potrošnje. Za nepoštovanje mjera biće i kazni.