Čak 30 žena ostalo bez posla: Ovo je najgori dan u poznatoj tekstilnoj firmi
30.09.2024. | 15:51Čak 30 žena ostalo je danas bez posla. Naime, daruvarska tekstilna firma Leonarda prestala je s radom.
Da stvar bude još gora, žene koje su tamo sve do petka uredno radile i koje su i danas došle na posao, rekle su da im je saopšteno da neće dobiti platu za odrađeni septembar, piše MojPortal.hr.
Kako pojašnjava jedna od radnica, Ljiljana Franjić, koja je u pomenutoj tvornici provela posljednjih 17 godina, gori kraj radnog vijeka u Leonardi nije mogla zamisliti.
Obećala platu
“Dijana Pustajić, naša direktorka, posjetila nas je 23. rujna i obavijestila nas da se Benetton u Osijeku zatvara te da više neće biti posla za nas jer su narudžbe i dostave obustavljene. Rekla je da je prisiljena zatvoriti firmu. Zamolila nas je da ostanemo raditi do kraja mjeseca kako bismo završili posao. Obećala je tada da ćemo uredno dobiti plaću za rujan”, priča Ljiljana i dodaje da su sve žene pristale da rade do kraja mjeseca jer im je novac potreban.
Međutim, situacija se naglo promijenila. Direktorica se, kažu radnice, jutros pojavila u Leonardu u Daruvaru i rekla zaposlenicama da platu za septembar – neće dobiti! Objašnjenje je – blokiran račun.
“To je ono što nas je najviše pogodilo. Mi od toga živimo! Uredno smo odradile svoje do kraja, a ona nas je gledala u oči i lagala. Cijeli prošli tjedan znala je da nam neće isplatiti plaću. Mi smo znale da smo izgubile posao, ali smo svejedno ostale fer i nismo je ostavile na cjedilu. Odradile smo svoj dio i čekale tu plaću, da bi nam danas saopćila da je neće isplatiti”, razočarana je Ljiljana koja tvrdi da je direktorica još 25. septembra znala za blokiran račun.
Inače, Ljiljana je u januaru ostala udovica.
Rekla mi je da sam dobar radnik i da ostanem na puno radno vrijeme. A sada sam ostala bez ičega, ogorčena je Ljiljana, kako kaže, laganjem direktorke.
“Sramota je šta nam je uradila. Svaka od nas 30 ima svoju priču i svoje problem”, zaključuje Ljiljana (51) koja kaže da je zdrava, vitalna i samo želi raditi. I za svoj rad biti plaćena.
O svemu je MojPortal.hr pitao i direktorku Dijanu Pustajić koja je rekla da će odgovore na pitanja dostaviti pismenim putem. U mailu su je pitali koji je razlog zatvaranja pogona i koliko je tačno radnica ostalo bez posla? Hoće li radnice dobiti platu za odrađeni septembar? Da li je tačno da im je prošli ponedjeljak obećala da će dobiti platu i molila ih da ostanu raditi do kraja mjeseca, a danas im saopštila da nema platu odakle isplatiti? Na kraju, ako je to istina, na koji način se… žene mogu namiriti? Kakav je pravni slijed, odnosno postoji li uopće mogućnost da dobiju plaću za mjesec koji su uredno odradile?
Poslovni partner društva je unatrag 10 dana obavijestio društvo o smanjenju opsega poslovanja kod poslovnog partnera te da ne može osigurati nove narudžbe čime je društvo ostalo dugoročno bez sigurnih prihoda. Stoga je uprava donijela odluku o prestanku poslovanja i otkazu za sve radnice, njih 30, kako bi se izbjegla daljnja akumulacija troškova. U odnosu na nedospjela potraživanja radnika za plaću za rujan, zbog blokade žiro računa društva, nije izvjesno kada će i u kojem iznosu biti isplaćene plaće. Ako nakon dospijeća plaće ne budu isplaćene, društvo će u ime radnika ostvarivati njihova prava na isplatu putem Agencije za osiguranje radničkih potraživanja”, stoji u odgovoru Dijane Pustajić.
Gradonačelnik Daruvara, Damir Lneniček komentarisao je ovu ne baš lijepu situaciju te svojim odgovorom pružio nadu za žene koje su preko noći ostale bez primanja.
“Najvažnije nam je svima, naravno zdravlje, a onda posao koji osigurava egzistenciju. Nikome nije jednostavno. Razumijem i poslodavca kojem je otkazan ugovor od naručitelja. Koliko čujem, to se događa na razini Hrvatske, a ne samo u Daruvaru. U međuvremenu sam se čuo i s više većih poslodavaca u našem gradu koji su iskazali interes zaposliti veći broj osoba. Konkretno, s Daruvarskim toplicama, Iridom, Daruvarskom pivovarom, tekstilnom industrijom Vesna, a određeni broj trgovina u gradu također traže zaposlenice. Vjerujem da je tržište rada dovoljno aktivno i fleksibilno i da može prihvatiti veći broj radnica koje su ostale bez posla”, kazao je gradonačelnik priznavši kako je to svejedno šok za žene koje su nakon pet, 10 ili 20 godina ostale bez svog posla.
“Za sve one koje se ne snađu na ovaj način, postoji mogućnost da dobiju financijsku pomoć Grada, a znam i da imaju pravo primati naknadu s HZZ-a neko vrijeme. U svemu tome siguran sam da će naši poslodavci uvijek radije dati posao domaćem čovjeku nego tražiti zaposlenike na stranom tržištu rada”, zaključio je Lneniček za MojPortal.