Dodatan pritisak i bojazan za opstanak biznisa: Rat velikih sila preko leđa firmi iz Srpske

19.09.2024. | 13:45

Pojedini privrednici iz Republike Srpske prilikom isporuke svoje robe partnerima u Evropi moraju napismeno dokazivati da u njihove proizvode nije ugrađen ruski materijal, što im, kako kažu, stvara dodatan pritisak i bojazan za opstanak biznisa.

U ionako teškom vremenu za poslovanje, obezbjeđenje kvalitetnih sirovina i očuvanje tržišta domaćim privrednicima za vratom stoji teret neslaganja velikih sila zbog čega strahuju za svoje poslove.

Direktor i vlasnik preduzeća “Metalac MBM” iz Dervente Slobodan Golub ispričao je da već duži period muku muče sa dokazivanjem porijekla materijala koje su ugradili u svoje proizvode.

– Kada naš kamion s robom dođe na rascarinjenje moramo dokazivati da tu nije ugrađen ruski materijal. Čim se rascarini odmah se traži od nas da pošaljemo izjavu. To traje od oktobra prošle godine i niko o tome posebno javno ne priča, ali to se primjenjuje sve više – ispričao je Golub.

Dodaje da roba koju izvoze u Austriju, svom najvećem partneru, ide dalje za američko tržište.

– Naš partner kaže da njihov kupac iz Amerike izričito traži da mi pošaljemo izjavu pod materijalnom i svakom drugom odgovornošću da u proizvode nismo ugradili ruski materijal – pojasnio je Golub.

Dodao je da partnere imaju i u Italiji i Sloveniji te da odnedavno svi oni traže istu izjavu.

– To stvara psihološki problem i pritisak i niko tome ne posvećuje pažnju. Naše pretpostavke su da bi uskoro mogli da traže dokaz i da materijal nije iz Srbije – rekao je Golub, dodajući da repromaterijal nabavljaju iz Češke i Italije.

Direktor i vlasnik fabrike obuće “Sanino”, koja posluje u Derventi i Prnjavoru, Radovan Pazurević rekao je “Glasu” da ovo preduzeće nije imalo takvih problema, ali da je upoznat sa istima.

– To je nakaradna odluka koja tjera sve privrednike da klimaju glavom na sve što natura Evropska unija, odnosno Amerika. Mislim da nije održivo da se jedna svjetska država poput Rusije eliminiše iz svake pore privrednog života. Takvi postupci samo nanose štetu privrednicima – istakao je Pazurević koji je i predsjednik Područne privredne komore Doboj.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić kaže da nije do sada upoznat sa ovom problematikom.

– Niko od privrednika nam se nije do sada obraćao na tu temu. Čudi me da Amerika traži tako nešto, s obzirom na to da proizvodi porijeklom iz BiH imaju EU sertifikat da mogu slobodno da idu na evropsko tržište. Sa druge strane, Amerika nije prekidala svoju spoljnotrgovinsku razmjenu sa Rusijom i dosta materijala iz Rusije neophodnih za funkcionisanje nekih od ključnih industrijskih grana se eksploatira na američko i druga tržišta – istakao je Račić.

SANKCIJE

Otkako je počeo sukob između Rusije i Ukrajine 24. februara 2022. godine, Evropska unija je uvela nekoliko paketa sankcija Rusiji, a sve sa ciljem slabljenja ruske ekonomske baze. Cilj je bio lišiti Rusiju ključnih tehnologija i tržišta kako bi njena sposobnost da vodi sukob bila smanjena. Rusija je uzvratila sačinivši listu “neprijateljskih” zemalja, na kojoj se nalazi i Amerika i zemlje Evropske unije.