Domaćini jedva stižu da je pokupe! Rod šljive odličan, biće dobre rakije i pekmeza: Evo i po kojim cijenama FOTO

26.09.2024. | 14:17

Na imanju porodice Jerković u selu Bjelaj kod Bosanskog Petrovca, ovih dana uveliko se kupe šljive. Za razliku od prošle sezone, ove godine rod je veoma dobar i u drugim voćnjacima, a plod sladak i sočan, tako da se ove jeseni i zime može očekivati dosta kvalitetne rakije i pekmeza.

„Na 300 stabala imamo 12 do 15 tona šljive, mnogo više nego prošle godine kada je rod baš podbacio“, kažu iz ovog domaćinstva u razgovoru za BL portal.

Kao i svake godine, najviše šljive iskoristće se za pravljenje rakije, koje će takođe biti mnogo više nego lani.

„Kod nas je kazan od 80 litara, pa kada se to podijeli sa količinom šljiva, a dobijeni broj se zatim pomnoži sa 10 do 13 litara koliko „baci“ svaki kotao, očekujemo više od 1.800 litara rakije“, izračunali su Jerkovići.

Oni će dio ovog pića zadržati za sebe i vlastite potrebe, dok će manji dio otići u prodaju. Prognoziraju da će cijena domaće rakije ove zime biti 20 maraka.

„Prošle godine je bila 15, sada će biti skuplja jer nakon rodne godine po običaju ide slaba godina, tako da naredne sezone očekujemo manje šljive, a samim tim i rakije“, objašnjavaju oni.

Da nas očekuje mnogo kvalitetne rakije, ali i pekmeza i drugih proizvoda od šljive, potvrđuje i predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Radoja Dojčinović, koji u razgovoru za BL portal dodaje i da će pored dobrog kvaliteta i cijene biti prikladne, bez pretjerivanja.

„Stenlejka je najtraženija šljiva, i uz čačansku one su najbolje za rakiju i pekmez, a rodile su dobro ove godine. Ove šljive su kvalitetne i rodne, tako da su i proizvodi od njih dosta kvalitetni. Takođe, zbog vremenskih uslova, ove godine je dosta kvalitetno voće i dosta šećera u sebi ima, pa su proizvodi takođe dobri“, objašnjava Dojčinović.

Dojčinović potvrđuje da je rod ove godine odličan u odnosu na prošlu sezonu i ističe da su zadovoljni i proizvođači i otkupljivači. Očekuje da će i kupci biti zadovoljni, jer će cijene, kako kaže, biti realne.

„Cijena otkupa šljive za industriju ove godine bila je između 60 i 70 feninga. Kada je riječ o cijenama svježe šljive u marketima, i tu je realna situacija, pa kilogram šljive košta od 1,6 do dvije marke“, kaže naš sagovornik.

Srđan Banović, BL portal