Države EU zovu na rad: Majstori masovno odlaze u Njemačku za poslom

17.12.2021. | 16:32

Naši građevinci i do sada su prolazili dobro radeći po zemljama Evropske unije. Zidajući po Njemačkoj, Austriji, ili Engleskoj, zarađivali su i po 3.000 evra mjesečno, a novi planovi EU sada bi mogli da budu prava meka za srpske majstore.

Namjera EU je da vlasnici nekretnine koji iznajmljuju svoju imovinu, istu i renoviraju, i to u cilju bolje energetske efikasnost i izolacije. Praktično, prema prijedlogu EU, sve javne i nenaseljene zgrade treba da budu obnovljene do 2027. godine, a stanovi i kuće do 2030. godine, prenosi Blic.

Iz ugla tamošnje stručne javnosti to bi bila skupa “igračka”: s jedne strane renoviranje koje nije jeftino, podiglo bi cijenu rentiranja, a s druge je ocjena da će eksplodirati cijena izgradnje. Iz ugla naših građana koji zarađuju po EU, to bi značilo, i više posla, i veću platu.

“Pravo je da se podižu građevinski standardi za nekretnine kako bi se zaštitila klima. Međutim, predlog EU je nemudar i uznemiravajući jer se govori o obnovi milion kuća u narednim godinama. Ovaj posao već danas nema ko da radi što govori da će cene izgradnje eksplodirati”, rekao je rekao je za BILD Aksel Gedaško, predsjednik Saveznog udruženja njemačkih stambenih kompanija i kompanija za nekretnine (GDV).

“Istovremeno, postoji opasnost od povećanja cijena zakupa jer će troškovi izgradnje značajno porasti a već su veći u međunarodnom poređenju, dodao je on.

Lukas Sibenkoten iz Njemačkog udruženja stanara upozorava na „značajne troškove“ za stanodavce.

“Zakupnine će rasti. Postoje zakonski propisi i limit koji ograničava rast zakupnina. Oni se moraju dosljedno posmatrati i primjenjivat”, kaže Sibenkoten.

Ipak, on upozorava na posledice: „Političari sa svoje strane moraju da obezbede novac kako gazde, a samim tim i zakupci ne bi morali sami da se nose sa visokim ulaganjima.

Zidarima najviše

Plate građevisnki radnika po evropskim zemljama vrlo su slične u njemačkoj, Austriji, velikoj Britaniji… Traženi su i zidari i keramičari, moleri, izolateri…, a plate idu i do 3.000 evra. Često je to i više, imajući u vidu da naši građani u inostranstvu često rade i prekovremeno, što poslodavac dodatno plaća.

Zidar 2.900 evra

Tesar 2.700 evra

Keramičar 2.660 evra

Moler 2.350 evra

Mnogim zemljama već sada nedostaju građevinski radnici.

Njemačkoj godišnje treba 400.000 doseljenika kako bi održala konstantan broj zaposlenih na tržištu rada, saopštio je u utorak Institut za istraživanje tržište rada (IAB).

Zbog demografskih promjena, broj zaposlenih je u konstantnom padu uprkos merama poput pojačanog uključivanja žena u tržište rada i kasnijeg odlaska u penziju. Broj zaposlenih će do 2035. sa sadašnjih 47 pasti na 44 miliona, stoji u saopštenju.

Lukas Sibenkoten iz Njemačkog udruženja stanara upozorava na „značajne troškove“ za stanodavce.

Oznake: Balkan, Radnici