Efekti inflacije u BiH: “Zahtjevi budžetlija rastu, a novca nema dovoljno”

07.05.2023. | 08:12

Za prva četiri mjeseca u BiH je prikupljeno 3 milijarde i 204 miliona KM indirektnih poreza, a samo u aprilu 775 miliona maraka.

Ipak, prikupljeni indirektni porezi u aprilu za jedan milion su manji u odnosu na april 2022. godine.

Ovo je po prvi put nakon završetka pandemije kovida da prihodi od indirektnih poreza imaju pad u jednom mjesecu u odnosu na isti period prethodne godine, pojasnio je na svom Fejsbuk profilu makroekomnski analitičar Faruk Hadžić koji je komentarisao najnovije podatke Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

“Efekti inflacije na rast poreskih prihoda polako prolaze, ali ostaju problemi koje je inflacija donijela, pojačana sa izostankom reakcije i pomoći donosioca odluka u BiH. Na ovo sam upozorio još prošle godine, kada sam najavio da će u najboljem slučaju doći do usporavanja ekonomske aktivnosti, a moguće i recesije”, ističe Hadžić.

Entiteti će, kaže, imati dosta izazova u narednom periodu. Napominje da je za prva četiri mjeseca ove godine, Federaciji BiH doznačeno 91 milion KM (-8,5%), a Republici Srpskoj 54 miliona KM (-9,1%) manje u odnosu na isti period prošle godine.

“U isto vrijeme, otplata duga za prva četiri mjeseca ove godine povećana je u Federaciji BiH sa 144 na 286 miliona KM, a u Republici Srpskoj sa 70 na 136 miliona KM. Ovdje treba naglasiti da će dodatni dug po osnovu emitovanih obveznica dospjeti tokom ljeta ove godine i nije uključen u ovaj porast”, pojašnjava on.

Hadžić poručuje da je već sada vrlo izvjesno da će oba entiteta morati tražiti dodatne izvore finansiranja kako bi se pokrili rastući izdaci poput onih za penzije ili druge korisnike budžeta, a što će značajno otežati napore za provođenje neophodnih reformi u ovoj godini.

“Posljedice liječenja inflacije će sada biti dosta bolnije i teže, jer će zahtjevi budžetskih korisnika biti sve veći zbog rasta cijena, a novca neće biti dovoljno”, zakjlučio je on, piše Srpskainfo.

 

Oznake: Efekti, Inflacija