Kvalitetnije snabdijevanje strujom: Investicije Elektroprenosa na području RS ove godine 14 miliona KM

30.10.2022. | 12:42

Preduzeće Elektroprenos BiH u ovoj godini na području Republike Srpske realizuje investicije u iznosu od 14 miliona KM, koje će, između ostalog, doprinijeti kvalitetnijem snabdijevanju električnom energijom potrošača u lokalnim zajednicama i privrednih subjekata.

Iz Elektroprenosa navode da je u toku realizacija ugovora za izgradnju jednog od trafostanica u Banjaluci te ugovora o rekonstrukciji i zamjeni opreme trafostanica u Kozarskoj Dubici, Trebinju i Šamcu.

Osim toga, realizovana je zamjena energetskog transformatora u jednoj od trafostanica u Banjaluci, čime je povećana pouzdanost napajanja užeg gradskog područja i instalisana snaga.

U toku su radovi na proširenju trafostanice radi priključenja budućeg dalekovoda Srebrenica – Ljubovija koji će omogućiti pouzdano napajanje iz mreže za trafostanice Srebrenica i Ljubovija, rečeno je Srni iz ove kompanije.

Elektroprenos, u skladu sa planom investicija za period 2022-2024. godina, na području Republike Srpske predvidio je ulaganja od 48,98 miliona KM u projekte zamjene opreme, sanacije i rekonstrukcije transfostanica.

Planirana su i sredstva za izgradnju nove trafostanice u Banjaluci koja će omogućiti pouzdano napajanje užeg gradskog jezgra u dužem periodu.

Osim toga, planirana je i izgradnja trafostanice Јahorina sa priključnim dalekovodom koja će omogućiti razvoj turističkih potencijala Јahorine, naveli su iz “Elektroprenosa”.

Kada je riječ o ulaganju u postojeće objekte, planirani su projekti u Banjaluci, zatim Višegradu radi rješavanja problema visokih napona u mreži, kao i ulaganja u vitalna čvorišta u Ugljeviku, Trebinju i trafostanici Sarajevo.

Od projekata koji će doprinijeti kvalitetnijem snabdijevanju električnom energijom potrošača u lokalnim zajednicama, iz Elektroprenosa izdvojili su rekonstrukciju i zamjenu opreme u transfostanicama Prijedor, Mrkonjić Grad, Banjaluka, Laktaši, Doboj, Derventa, Brčko, Bijeljina, Vlasenica, Rogatica i izgradnju dalekovoda Novi Grad – Kostajnica – Knežica.

Iz Elektroprenosa ukazuju da se realizacija investicija trenutno odvija u vrlo složenim okolnostima rasta cijena ključnih roba, radova i usluga na tržištu, kao i velike nesigurnosti u pogledu rokova isporuka roba i realizacije radova i usluga.

– To često dovodi do prolongiranja realizacije investicionih projekata, ali u procesu nabavki stalno se prilagođavamo izmijenjenim okolnostima da bismo prevazišli negativne uticaje poremećaja tržišta – navode iz Elektroprenosa.

Unutar elektroenergetskog sistema BiH mreža Elektroprenosa predstavlja vezu između velikih proizvodnih objekata i većih potrošačkih centara.

Putem prenosne mreže, ističu u ovoj firmi, vrši se i razmjena energije sa susjednim elektroenergetskim sistemima, što povećava sigurnost napajanja potrošača u BiH i omogućava plasman viškova energije a tržište u okruženju.

Pravovremeno održavanje objekata prenosne mreže omogućava održivost sistema prenosa električne energije i sprečavanje velikih šteta usljed kvarova na mreži.

– S obzirom da priprema investicija, nabavka opreme i izvođenje radova na zamjeni opreme traje od jedne do tri godine važan je proces planiranja putem plana razvoja prenosne mreže koji se izrađuje za period od deset godina, te trogodišnjeg i godišnjeg plana investicija – navode iz Elektroprenosa.

Ovi planovi, kako kažu, obuhvataju i planiranje mreže radi priključenja novih proizvodnih objekata i većih potrošača na prenosnu mrežu u skladu sa pravilnikom o priključku.

Djelatnost kompanije Elektroprenos je prenos električne energije i sve djelatnosti u vezi sa tim.

Kada je riječ o strukturi vlasništva, početnim kapitalom kompanije raspolažu akcionari u razmjeri – Federacija BiH 58,9 odsto, a Republika Srpska 41,1 odsto.