Fajnenšel tajms: EU razmatra obnavljanje kupovine ruskog gasa

30.01.2025. | 21:51

Zvaničnici Evropske unije (EU) razmatraju mogućnost obnavljanja kupovine ruskog gasa u sklopu potencijalnog sporazuma za okončanje rusko-ukrajinskog rata, objavio je danas Fajnenšel tajms, pozivajući se na neimenovane izvore.

Zagovornici obnavljanja kupovine ruskog gasa, među kojima su zvaničnici Mađarske i Njemačke, navode da bi taj potez mogao da bude podsticaj i za Rusiju i za Evropu da podrže mirovni sporazum radi stabilizacije energetskog tržišta kontinenta, piše londonski list.

Međutim, prijedlogu da snabdijevanje EU ruskim gasom bude deo dogovora s Rusijom o okončanju rata protive se glavni saveznici Ukrajine u Uniji, kao i zvaničnici nekih „istočnih“ članica tog bloka, navodi Fajnenšel tajms.

Ukrajina je prije nešto manje od mjesec dana obustavila tranzit ruskog gasa u EU preko njene teritorije, zbog čega su protestovale Slovačka i Mađarska, dvije članice Unije koje se i dalje oslanjaju na ruski gas, uprkos naporima tog bloka 27 zemalja da diverzifikuje izvore snabdijevanja.

Evropske zemlje i dalje kupuju ruski tečni prirodni gas (LNG), dok je Turski tok ostao jedini gasovod kojim ruski gas dolazi do EU.

Mađarska je ove nedjelje objavila da je dobila „garancije koje je tražila“ od EU za obezbeđivanje tranzita energije u evropske zemlje posle prijetnje da će uložiti veto na sankcije Moskvi. Ubrzo posle toga, agencija Rojters je izvijestila da će Evropska komisija nastaviti razgovore sa Ukrajinom, Slovačkom i Mađarskom o isporuci gasa.

Prije napada Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, EU je oko 40 odsto ukupne količine gasa dobijala iz Rusije putem gasovoda, a vodeći kupac je bila Njemačka.

Izvoz fosilnih goriva predstavlja ključni deo prihoda ruske države i doprinosi podsticanju njenog rata protiv Ukrajine, zbog čega partneri Kijeva pozivaju na potpunu obustavu kupovine.

EU je obustavila kompletan uvoz ruskog uglja, većinu uvoza ruske nafte i više od dvije trećine uvoza ruskog gasa, saopštila je nedavno Evropska komisija. EU želi da eliminiše sva ruska fosilna goriva sa svog tržišta do 2027. godine.

Predsjednik SAD Donald Tramp, koji je obećao da će posredovati u postizanju mirovnog sporazuma za Ukrajinu, pozvao je Evropu da kupuje više američkog tečnog prirodnog gasa, kao i na povećanje proizvodnje nafte kako bi se snizile cijene i smanjili prihodi Rusije, u želji da je primora da sjedne za pregovarački sto.