Htjela, ne htjela Evropa će morati plaćati gas u rubljama

24.03.2022. | 23:02

Evropa će morati da plaća gas u rubljama, a to bi moglo da dovede do jačanja nacionalne valute i ruske ekonomije u cjelosti. S druge strane, ako bi Evropljani odbili plaćanje ruskog gasa u rubljama to bi moglo da izazove unutrašnje ekonomske i socijalne probleme u zemljama EU, ocjenjuju ruski eksperti.

Zemlje koje nisu podržale zapadne sankcije, konkretno – Kina, Bjelorusija, Turska, Srbija i druge, i dalje će dobijati ruski gas u valuti navedenoj u ugovorima, dok su ovom mjerom pogođene “neprijateljske države” – članice EU, SAD, Kanada i Velika Britanija. Ruski predsjednik Vladimir Putin je Centralnoj banci i Vladi Rusije dao rok od nedjelju dana da uvedu odgovarajući sistem plaćanja i obrazložio je da je ova mjera reakcija na zamrzavanje ruske imovine na Zapadu.

Ruski ekspert za energetiku Igor Juškov ističe da će Rusija nastaviti da isporučuje gas u skladu s količinama i cijenama predviđenim u ranije sklopljenim ugovorima, dok će se u ugovorima promijeniti samo jedna klauzula koja se odnosi na valutu plaćanja. To znači da Rusija više ne prihvata plaćanja u evrima ili dolarima.

„Sa tehničke tačke gledišta, ovo neće imati značajne posljedice po kompanije i te mjere nije teško sprovesti. nema posebnih rizika za kompanije. Formula za obračunavanje cijena gasa ostaće ista, tako da se neće mijenjati ni ranije dogovorena cijena, ni količine. Drugim riječima, u dolarima će gas i dalje koštati isto kao i sada… Međutim, kompanije koje kupuju ruski gas sada će morati prvo da dođu na rusku berzu i tamo zamijene svoje dolare ili evre za rublje, a zatim da te rublje prebace ‘Gaspromu’. S tim u vezi, kompanijama neće biti ništa problematično, ali evropski političari će se tome protiviti, zato što oni ovaj korak Rusije doživljavaju kao ultimatum, kao diktat i to im je teško da prihvate“, kaže Juškov.

Putin je odlučio da promijeni pravila igre na energetskom tržištu kao odgovor na jačanje zapadnih sankcija prema Rusiji, a sama najava te mjere ojačala je rublju, koja je od početka ruske vojne operacije u Ukrajini značajno pala.

Ruski gas nema alternativu

Dok evropski zvaničnici ovaj potez Moskve vide kao kršenje postojećih sporazuma, ruski eksperti ocjenjuju da je u jeku sankcija ovo za Rusiju strateški ispravna odluka, koja će blagotvorno uticati na rusku ekonomiju. Putinova mjera ne samo da podržava nacionalnu valutu – rublju, nego jača i ulogu ruske Centralne banke u svijetu. To će, između ostalog, dovesti do veće tražnje za ruskom valutom, a samim tim će rusko tržište postati privlačnije za strane investitore.

Pred Evropom su sada dva izbora – ili će sjesti za pregovarački sto sa „Gaspromom“ i promijeniti uslove ugovora koji se tiču valute ili će odbiti plaćanje gasa u rubljama.
Moguće je da su nova Putinova pravila igre povezana i sa željom da se Evropljani natjeraju da odmrznu zlatne i devizne rezerve Centralne banke Rusije, smatra ekspert.

„Možda su ove akcije usmjerene i na podsticanje Evrope da ukine sankcije ruskoj Centralnoj banci, jer je za Putina ovo principijalno pitanje. Stalno govori da su sankcije protiv Centralne banke za nas neprihvatljive, a u ovoj situaciji evropskim kompanijama će biti potrebna ogromna količina rubalja za kupovinu ruskog gasa. Toliko rubalja je najpovoljnije kupiti od Centralne banke, a ne samo na berzi. Međutim, Centralna banka je pod sankcijama i stoga

Rusija kao da signalizira da treba ukinuti sankcije našoj banci, a onda ćemo vam prodati rublje u dovoljnim količinama. Mislim da se o tome radi“, smatra Juškov.

Ekspert predviđa da će većina stranih zemalja pristati na prelazak na rublju kako bi izbjegli zastoj privrede i čak ekonomsko samoubistvo.

Svakako postoji i rizik da će neke zemlje odustati od ruskog gasa. Na to bi mogla da se odluči Poljska, kojoj ugovor ističe krajem decembra ove godine i koja je oduvijek politizovala isporuke gasa samo zato što je on ruski, a ne zbog toga što im ekonomski uslovi ne odgovaraju.

„Na takav korak bi mogle da se odluče i druge kompanije, kojima se sada završava ugovor. Na primjer, Bugarska. Pitanje je koliko su oni realno spremni da to urade, zato što će se tada suočiti sa deficitom gasa, a gdje će nabaviti dodatne količine nije baš jasno. Azerbejdžan ne može da isporučuje više. Zalihe u terminalima će biti rezervisane za druge zemlje i za sopstvene unutrašnje potrebe. Prema tome, od komšija nećete dobiti ništa. Nastupiće nestašica gasa u Evropi i svijetu, a cijene preostalog gasa će vrtoglavo rasti“, predviđa Juškov.

Skok cijena gasa, ocjenjuje ekspert, biće udar na sve potrošače u Evropi. To će dovesti do poskupljenja svih proizvoda, rasta inflacije, poskupljenja grijanja i struje.

Najčudniji scenario je sledeće zime, jer bez ruskog gasa neće biti moguće napuniti podzemna skladišta gasa i potom koristiti taj gas za grijanje. Evropljani i dalje neće moći da zamijene ruski gas ugljem, jer je Rusija najveći snabdevač uglja…

Šta će biti sa Srbijom?

Rusija snabdijeva Evropu sa preko 40 odsto gasa, a takođe i više od 70 odsto uglja je iz Rusije.

Ruski gas definitivno nema alternativu. Norveška je na granici svih proizvodnih mogućnosti, a Alžir i Azerbejdžan ne povećavaju obim isporuka, kaže Juškov. On predviđa da će doći do smanjenja obima proizvodnje gasa.
Juškov napominje da sada treba sačekati odgovor Evrope i istovremeno napominje da Srbija nema razloga za brigu zbog prelaska na rublju, jer se to ne odnosi na Srbiju.

„Čuli smo da je rukovodstvo Srbije izrazilo zabrinutost i da su govorili o tome da će to stvoriti probleme Srbiji. Ali ako ste slušali pažljivo Putina, on je govorio o tome da se prelazak na rublje odnosi na zemlje koje nisu prijateljske Rusiji, odnosno na one koje su uvele sankcije Rusiji. S tim u vezi, Srbija neće biti pogođena i za Srbiju neće biti problema. Druga stvar je ako srpsko rukovodstvo hoće da samo mijenja valutu obračuna i to se može učiniti i o tome razgovarati. Ali generalno, ovo ne bi trebalo da se tiče Srbije“, istakao je Juškov, prenosi Sputnik.