
I kupci podmeću jedni drugima: Evo šta rade kako bi za malo para došli do skupljih proizvoda
02.04.2025. | 08:22Potrošače u Srpskoj, logično, najviše ljute poskupljenja, prvenstveno hrane i proizvoda koje svakodnevno moraju da kupuju.
Za bezobrazno visoke cijene mnogih roba krive vlasnike marketa, koje optužuju da, podižući cijene kako im se i koliko hoće, zarađaju na muci naroda.
Proizvođačima zamjeraju što je na rafovima iz dana u dan sve više proizvoda kojima je smanjena gramaža, dok cijene ostaju iste ili čak bivaju veće.
Izuzetno ih ljute i situacije kad ih na kasi dočeka cijena proizvoda viša od one po kojoj su ga uzeli sa police. To smatraju problemom gotovo jednakim poskupljenjima, sa kojima se mnoge porodice, s obzirom na kućne budžete, teško nose.
Sve navedeno smatraju prevarom i pljačkom sa kojom se, kako kažu, sve teže boriti. Međutim, dešavaju se i situacije kad kupci bivaju prevareni, a da za to nisu krivi ni proizvođači, ni vlasnici marketa, ni trgovci. Riječ je o podmetanja potrošača jednih drugima, a kad se prevara otkrije bude kasno.
Naime, dešava se da kupac iz trgovine kući donese jeftiniji proizvod od onog koji je izabrao i platio, a najčešće je riječ o kućanskim aparatima.
Kako kažu u Udruženju za zaštitu potrošača „Oaza“ Trebinje, nedavno su ostali bez riječi kad im se obratio prevareni kupac.
– Žena je, naime, u jednoj radnji kupila peglu od oko 100 KM. Uzela je sa police kutiju, uredno je platila i izašla. Kad je došla kući, imala je šta da vidi. U kutiji je bila pegla upola jeftinija od one koju je izabrala – kaže za Srpskainfo izvršna direktorka ovog udruženja Nedeljka Ilijić.
Objašnjava da je neki kupac iskoristio nepažnju trgovaca i skuplju peglu stavio u kutiju one jeftinije, te obrnuto.
– Kasa, naime, skenira samo kod na kutiji, koju žena nije otvarala dok nije došla kući. Kad je otkrila prevaru, već je bilo kasno. Jer, kako dokazati da iz radnje nije iznijela ono što je kupila. Možda u toj radnji i ima video-nadzor, ali je pitanje kad je došlo do zamjene i koliko dugo unazad može da se provjeri snimljeni sadržaj, te da li su trgovci spremni da se bave ovim poroblemima. Dakle, kad god nešto kupuju, potrošači treba da otvore kutiju, dobro pogledaju proizvod, čak da ga i probaju – poručuje Ilijićeva.