I minimalac otežavujuća okolnost! Ćorić: Privredu čekaju brojni izazovi

06.01.2024. | 12:26

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić izjavio je da je konkurentnost privrede prepoznata kao jedna od bitnih i strateških aktivnosti u narednom periodu, te istakao da Srpska ima velike, ali još neiskorištene potencijale u poljoprivredi.

“Naravno da podržavamo izdvajanja za poljoprivredu u iznosu od 180 miliona KM, imajući u vidu činjenicu da su hrana i energija strateški proizvodi za svaku zemlju”, rekao je Ćorić.

Ćorić je podsjetio da je Privredna komora Srpske krajem septembra dostavila Vladi Republike Srpske set od 134 prijedloga za Program ekonomskih reformi za period 2024-2026. godine, od kojih je značajniji dio ušao u tekst Programa.

On je naveo da su u Programu ekonomskih reformi 2024-2026, usvojenom u decembru, identifikovane prepreke u prerađivačkoj industriji, koja ima najveći udio u privredi Srpske, a prepoznati su svi elementi koji opterećuju ovaj sektor, te je ponovo najavljeno restrukturisanje javnih preduzeća koje će rezultirati efikasnim, odgovornim i uspješnim poslovanjem i upravljanjem, što je bilo i u nekoliko posljednjih ekonomskih reformi, ali nije sprovedeno.

“Ono što dio privrede očekuje jeste da `Elektroprivreda Republike Srpske` i `Šume Srpske`, koji su među najznačajnijim segmentima privrede, moraju biti u funkciji razvoja ostatka privrede i društva u cijelosti, s obzirom na to da je riječ o državnom resursu”, naglasio je Ćorić.

Ćorić je rekao da je za 10 mjeseci 2023. godine najveći izvoznik “Elektroprivreda Republike Srpske”, kojoj je osnovna djelatnost izvoz električne energije.

“Vrlo je nezahvalno govoriti o očekivanjima kretanja cijene električne energije na berzi, od čega će zavisiti efekti izvoza 2024. godine”, napomenuo je Ćorić.

On je rekao da su tradicionalno najveći izvoznici Srpske – industrija drvoprerade, metalska industrija i obućarska industrija, u određenom iznosu u padu, a posebno industrija namještaja, što će, kako je naveo, sigurno rezultirati smanjenjem izvoza i povećanjem spoljnotrgovinskog deficita.

Ćorić je istakao da podrška privrednim subjektima za nove tehnologije daje rezultate, naročito u okolnostima otežanih uslova poslovanja.

“Ni otežani uslovi poslovanja ne sprečavaju privredne subjekte da ulažu u nove tehnologije”, naglasio je Ćorić.

On je rekao da u republičkom budžetu za 2024. godinu nema povećanja sredstava za podršku razvoju privrede i poboljšanju efikasnosti poslovanja, ali i uvođenju novih tehnologija, iako je prijedlog Privredne komore bio da taj iznos bude najmanje 30 miliona KM.

Govoreći o opravdanosti ovakvog prijedloga, on je naveo da je u 2022. godini podržano 238 privrednih društava čije su investicije iznosile oko 80 miliona KM i tada je ostvaren prihod veći od dvije milijarde KM, a 2023. godine 233 privredna subjekta koja su imala investicije u iznosu oko 90 miliona KM, te zapošljavala oko 20.000 radnika.

“Sve ovo potvrđuje da podrška privrednim subjektima za nove tehnologije daje rezultate”, rekao je Ćorić.

Ćorić je rekao da sa stanovišta poslovne zajednice budžet Srpske za 2024. godinu ne prati predložene mjere iz Programa ekonomskih reformi, te pojasnio da se to odnosi posebno u dijelu podsticaja za privredu, za podizanje i ulaganje u nove tehnologije, podršku sajmovima, jačanju infrastrukture kvaliteta, iako je konkurentnost privrede prepoznata kao jedna od bitnih, strateških aktivnosti u narednom periodu.

On je naveo da su u budžetu smanjene pojedine stavke iz nadležnosti Ministarstva privrede i preduzetništva, poput sredstava za nastupe na sajmovima, bez kojih se, kako je dodao, nije moguće adekvatno predstaviti stranim partnerima i tako otvoriti nova tržišta.

Ćorić je istakao da je Privredna komora Republike Srpske u 2023. godini bila organizator ili suorganizator devet sajamskih manifestacija zahvaljujući kojima je, raznim aktivnostima i donatorskim sredstvima, za privredu obezbijedila više od 200.000 KM.

Ćorić je ukazao da se u planiranju i kreiranju poslovnih planova za 2024. godinu privrednici susreću sa znatnim smanjenjem narudžbi, te pritiskom za smanjenje cijena proizvoda, što ukazuje da privredu Srpske očekuje vrlo neizvjesna i teška godina sa brojnim izazovima.

Prema njegovim riječima, otežavajuća okolnost je što je tek krajem 2023. godine odlukom Vlade Srpske određen najniži iznos plate u 2024. godini od 900 KM, koja, kako smatra, nije realna ni zasnovana na ekonomskim pokazateljima, a proizvešće negativne efekte već u prvom kvartalu.

“Mnoga naša preduzeća u 2024. godini moraće da smanje obim proizvodnje i broj radnika i narušiće se raspodjela i po radnim mjestima i po platnim razredima, što će dovesti do nezadovoljstva, naročito kod radnika sa višim spremama i njihov eventualni odlazak”, naveo je Ćorić i dodao da Vlada treba da analizira ovu odluku i pristupi donošenju realnije.

Ćorić je ukazao da uslove poslovanja dodatno komplikuje i dalje relativno visoka stopa inflacije, rast cijena repromaterijala, prevoza, toplog obroka, te dodao da za privredu nije dobro da se negativni trendovi iz 2023. godine nastave u 2024.